Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Alergie na vejce

S velmi častou alergií na mléko jsme vás na stránkách našeho magazínu seznámili už před několika měsíci. Tuto alergii však často bohužel doplňuje i alergie na vejce.

Alergie na vejce

Problémovější částí vejce je bezesporu bílek. Žloutek sice také obsahuje alergenní látky, ty se však při tepelné úpravě spolehlivě zničí a přestávají tak být zdraví škodlivé. Zásadní problém je tedy v bílku, konkrétně v jedné z jeho bílkovin - v ovomukoidu. Ten se sice dá zničit tepelnou úpravou při teplotách vyšších než 60 stupňů Celsia, v domácím prostředí je ale tento typ úpravy nejistý a ovomukoid se vám nemusí podařit důkladně zničit.

Alergie na vejce však není jen alergií na samotné vejce, pozor je třeba si dát i na vejce ukryté v jídle – v zákuscích, tatarské omáčce, majonéze a spoustě dalších. Vejce však lze celkem úspěšně nahradit jinými potravinovými doplňky, například práškem do pečiva (jeden sáček = dvě vejce), želatinou (jeden sáček = tři vejce) či bramborovým škrobem.

Projevy alergie na vejce jsou podobné jiným potravinovým alergiím, nejčastěji dochází k zažívacím či dýchacím potížím nebo k vyrážce (zarudnutí) na pokožce. Vážná alergická reakce však může vyústit i v anafylaktický šok. Zpravidla se reakce na vejce či vaječné výrobky objevuje do třiceti minut po požití problémové potraviny, nejpozději se objeví po dvou hodinách.

Alergie se nejčastěji vyskytuje u malých dětí do šesti let věku. U většiny z nich alergie do šestnáctého roku věku vymizí, každé páté si ji ale přenese až do dospělosti. Pokud se v rodině vyskytují alergici na vejce, je potřeba dbát na to, aby dítě nekonzumovalo vejce do věku tří let. Po tomto roce dítěti dozrává imunitní systém a některé alergie se tak mohou projevit v menší míře nebo téměř vůbec.

Alergii lze zmírňovat užíváním antihistaminik a kortikosteroidů, které zmírňují a tlumí alergické příznaky. Je však potřeba opravdu důsledně dodržovat bezvaječnou dietu a kontrolovat všechny potraviny.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód