Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Bez černý

Lék na 99 nemocí. Tak přesně takhle se kdysi bezu černému říkalo. Tento listnatý keř najdeme snad v celé Evropě, v Asii a dalších zemích světa. Bez černý může vyrůst až do výšky pěti metrů a má šedozelenou až šedou kůru. Květy mají bílou až žlutobílou barvu a silně páchnou. Plody jsou černé až černo fialové peckovice, které po rozmačkání barví. Bez černý je výborný pro naše zdraví a stejně tak plní dobře funkci i v kuchyni.

Bez černý

Mladé listy se přikládají na místa postižená revmatismem, na znehybněné klouby a na bolestivé záněty kloubů. Z plodů se vyrábí zavařeniny, šťáva, likéry, povidla a bezinkové víno. V kuchyni se využívají i květy, které se obalují a smaží jako klasické řízky.

A co květu bezu vlastně obsahuje? Tak v prvé řadě cholin, organické kyseliny, glykosidy, aminy, třísloviny, saponiny, sacharidy, silice, sliz a hlavně vitamin C.

Tuto bylinu můžeme používat jak na vnější použití, tak na vnitřní. Z květu se nejčastěji připravuje odvar, které se doporučuje při nachlazení, při trávicích potížích, plynatosti nebo dokonce migréně. Plody obsahují organické kyseliny jako například kyselinu jablečnou, vinnou nebo citrónovou. Dál je pak v nich obsažen cukr, silice, třísloviny, pryskyřice a řada vitaminů. Bez černý je výborný hlavně v zimě.

Se sběrem této bylinky je to trochu komplikovanější. Květy se totiž sbírají v červnu, listy pak v červnu a červenci a plody přijdou až nakonec v období srpen a září. Květy by se měly sbírat za suchého počasí. Plody se sbírají, jakmile mají bobule tmavě fialovou až černou barvu. Listy se sbírají méně často, jejich sušení a uskladnění je podobné jako u květu.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód