Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Bojujete s plísněmi? Víme jak na ně

Bazény, bazény a ne jen bazény….nám dokážou pěkně nabourat běžné fungování. Ať už jde o bazény či jiná veřejná místa, jedno mají společné a to plísně. Zpocené nohy v uzavřené obuvi mohou také sehrát při vzniku mykózy své. Nepodceňujte varovné signály. Mykózu je snadné získat, ale těžké se jí zbavit.

Bojujete s plísněmi? Víme jak na ně

Když se řekně mykóza, ještě stále ne všichni vědí, o co jde. Patří mezi plísně, resp. houbová onemocnění, jež se mohou objevit prakticky kdekoli v organismu. Budeme se však věnovat pouze mykózám nehtů, které v létě mohou hrát prim, vzhledem ke snadnému přenosu zejména na koupalištích. Převážně jsou postiženy nehty na nohou, kdy dochází ke ztluštění, drolení a zežloutnutí nehtu, což může dokonce dospět až k oddělení nehtu od ploténky. Kdy nehte takzvaně „sleze“.

K nákaze často napomáhá zvýšená potivost nohou, uzavřená obuv, nošení neprodyšného prádla a podobně. Výskyt bývá nejčastěji v místech kožních záhybů, kde se kůže potí a těsně přiléhá na sebe. Ideálním prostředím k rozvoji mykotické infekce je třeba teplo, vlhko a tma. Léčbu byste měli přenechat odborníkům. Proč? Onemocnění je svízelné a často se vrací. Bývá zapotřebí lokální zásah formou roztoků či krémů a často je též zapotřebí celková léčba. Komplikace mohou nastat u lidí staršího věku, oslabených, diabetiků apod. Ve kterých případech je na místě samoléčba a kdy je nezbytná návštěva odborníka?

S léčbou je nutné začít co nejdříve, jakmile si všimneme ztráty průhlednosti nehtové ploténky. Postižení nehtů se vyskytuje pod nehtem, proto je nutné zakapávat roztoky přímo tam a obrnit se trpělivostí, protože nehet roste velmi pomalu. Pokud si nevíme rady, je vhodné se obrátit na odborníka. Kromě nehezkého kosmeticky rušivého vzhledu pacient může být zdrojem další nákazy pro osoby ve svém okolí.

Co byste neměli podcenit? Používejte výhradně jen svoje věci. To znamená vlastní ručník, v tělocvičnách vhodnou obuv - nechoďte na takových místech bosky, ve veřejných sprchách noste gumové žabky. Rizikovou skupinou pro výskyt mykóz jsou mimo jiné sportovci, osoby pracující v uzavřené obuvi, vojáci, často se postižení nehtů objevuje pod umělými nehty. Dobré je aplikovat na nohy i do bot speciální zásypy a spreje, které zamezí nadměrnému pocení. Není ani třeba dodávat, že platí táž pravidla jako v případě bradavic, tedy používat pouze svou vlastní obuv (nejlépe otevřenou a vzdušnou), nejlépe bavlněné ponožky a nepůjčovat si ručníky, aby se nákaza nerozšiřovala dále a byli jste chráněni vy i ostatní.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód