Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Brusnice brusinka

Brusnice brusinka je něco jako polokeřík, který je vespod zdřevnatělý a nahoře bylinný. Je celoročně zelený. Brusinku hledejte ve světlých lesích, na vřesovištích, rašeliništích a pastvinách. Své místo má i na horských loukách nebo skalách.

Brusnice brusinka

Keřík dorůstá do výšky maximálně 30 centimetrů. Listy jsou řapíkaté, na rubu světlejší a hnědě tečkované. Díky tečkování je pak snadněji rozpoznatelná od medvědice lékařské, která se brusince velmi podobá. Koruna květů je zvonkovitá, bílá nebo bledě růžová. Brusinka kvete v červnu a červenci. Plodem je lesklá, kulatá, v době zralosti červená bobule. A ty už všichni určitě moc dobře známe.

Listy brusinky mají antiseptické a močopudné účinky. Brusnicové listy obsahují například flavonoidy či triterpeny. Brusinkové plody obsahují malé množství Arbutrinu, dále vitamín C, cukry a organické kyseliny. A kdy je dobré po brusince sáhnout? Využívá se například při zánětech močového měchýře a při zánětech močových cest. Vzhledem k obsahu tříslovin působí i mírně protiprůjmově. Jako podpůrný prostředek je možné brusinku využít při léčbě diabetu.

Pokud budeme chtít brusinkové listy a plody použít, tak jen vnitřně. Buďto si můžeme udělat klasický nálev nebo se používají i tablety nebo kapsle s obsahem látek izolovaných z plodů či listů.

Listy jako takové jsou součástí léčivých čajových směsí a plody se pak jí i jako ovoce. Užívání brusinky nevyvolává žádné nežádoucí účinky, ale i přesto by neměla být podávána dlouhodobě. Neměla by být užívána déle než 2 měsíce v kuse. Nedoporučuje se brusinku užívat v těhotenství a při kojení a pokud máte problémy s játry. A děti by se brusinkám měly vyvarovat také.

Na brusinkový nálev budeme potřebovat až 3 lžíce sušených brusinkových listů. Zalijte půl litrem vroucí vody a na 15 minut nechte louhovat v uzavřené nádobě a po té sceďte. Popíjejte ho pak vlažný po celý den.

Můžete se také setkat s užitím brusinkového květu, ale to jen velmi zřídka. Používá se hlavně v lidovém léčitelství. Sbírá se během června a července a opatrně se suší za normální teploty.

Plody brusinky se ale sbírají během srpna a září a to v době plné zralosti. Z větviček bez plodů se sbírají opatrným otrháváním listy. Sdrhování listů není vhodné, jelikož se rostlinka snadno vytrhne z půdy a tím se ničí. Listy se sbírají v průběhu stejného období jako plody.

A jak lze listy a plody sušit a skladovat? Suší se docela rychle jak ve stínu, tak na slunci, nejlépe za teploty 40°C. Je velmi důležité listy i plody usušit pořádně, aby nezplesnivěly.

Uskladněte tak na suchém místě.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód