Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Co je vlastně vitamín

Vitamíny patří k základním složkám lidské stravy, stejně jako bílkoviny, tuky a sacharidy. Jsou vynikajícím zdrojem vitality a energie. Bez nich nemůžeme růst a žádný náš orgán a tkáň nedokáže pořádně fungovat. Jde o nízkomolekulární látky nezbytné pro život. Tyto esenciální látky vykonávají v těle svoji funkci. Hrají významnou úlohu při výměně látek mezi vnějším prostředím a živým organismem.

Co je vlastně vitamín

Existuje 13 základních vitamínů, které si tělo až na pár výjimek neumí vytvořit samo. Získat je tak můžeme ze stravy nebo umělým doplněním. Pokud nemáme vitamínů dostatek, organismus se velmi rychle dostane do stavu, který nazýváme hypovitaminóza. Tento stav může nastat i při onemocněních. Tělo není schopno vitamíny vstřebávat. Má jich tak nedostatek. Naopak hypervitaminóza nastává ve chvíli, kdy se vitamíny předávkujeme. Do „normálního stavu“ se dostaneme, když ze stravy vyloučíme daný vitamín.

Vitamíny dělíme na lipofilní a hydrofilní. Lipofilní vitamíny jsou vitamíny A (provitamín A), vitamín D, E, K. Mezi hydrofilní řadíme vitamíny C, B1, B2, B6, B12, niacin, kyselinu panthotenovou, kyselinu listovou a biotin.

Pro naše tělo je z hlediska dělení důležité, že vitamíny rozpustné v tucích se ukládají v organismu a jejich zásoba vydrží několik týdnů až měsíců. Vitamíny rozpustné ve vodě, se až na výjimku v organismu neukládají do zásoby.

Jak ovlivnit celkový obsah vitamínů ve stravě, záleží na nás samotných. Pokud můžete, hlídejte si aspoň trochu množství vitamínů v surovinách. Hlídejte si také případné snížení vitamínových ztrát.

Jak jste si jistě už někdy všimli, tak máme taky provitamín a antivitamín. Provitamín je látka, kterou živočichové dokáží přeměnit na vlastní vitamín. Antivitamín je přirozená nebo syntetická látka, která ruší funkci nebo absorpci vitamínů.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód