Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Diabetes 1. typu

Jak jsme si již řekli v předchozím článku, cukrovka je onemocnění, pro které je typická vysoká hladina glukosy v krvi (hyperglykemie) spojená s nedostatkem inzulinu. Tento nedostatek inzulínu může být absolutní (slinivka netvoří žádný inzulín), a nebo relativní (tělo sice tvoří inzulín, ale tělu „přijde“, že je ho málo). Právě toto množství inzulínu je kritérium, podle kterého rozlišujeme diabetes na 1. a 2. typ.

Diabetes 1. typu

My se v tomto článku zaměříme na ten první typ, nazývaný též inzulin-dependentní diabetes mellitus.

Inzulin-dependentní diabetes je velice přiléhavý název, který vyjadřuje, že člověk trpící tímto onemocněním je závislý (= dependentní) na přísunu inzulínu, protože sám žádný netvoří. A jak dojde k tomuto stavu? Bohužel za to může vlastní imunitní systém jedince.

Imunitní systém je úžasně fungující systém, jehož buňky (lymfocyty) mají za úkol ničit cizorodé látky a podezřelé buňky, které by mohly tělo ohrozit. Ale i v tomto dokonalém systému můžou nastat chyby a lymfocyty začnou ničit vlastní zdravé buňky jedince, v případě cukrovky buňky slinivky produkující inzulín.

Toto autoimunitní onemocnění (onemocnění způsobené vlastním imunitním systémem) nemusí být brzo rozeznané, první příznaky diabetu se totiž projeví až při zničení alespoň 80 % všech buněk produkujících inzulín! Důležité ale je vědět, že v drtivé většině je tento typ diabetu objevený před patnáctým rokem, týká se tedy především dětí.

Velkou službu v odhalení diabetu mohou mít pravidelné lékařské prohlídky, důležité je pak především vyšetření glukózy v krvi a v moči.

Když v těle totiž není inzulín, nemůže „otevřít dveře“ do buňky glukóze. Glukóza, která se nedostane do buněk, se hromadí v krví a pokud přesáhne určitou hladinu, začne být vylučována močí ven. Kromě vylučování glukózy močí jsou další příznaky hubnutí a únava. Jakpak by ne, když buňky nedostávají glukózu a chybí jim tak palivo. Může se projevit i žízeň a častější močení, ve vyhroceném neléčeném stavu může člověk upadnout dokonce do komatu.

Když se neprodukuje inzulín, je jediným lékem tohoto stavu jeho podávání. Lidé s absolutním nedostatkem inzulínu jsou tedy úplně a doživotně závislí na jeho dodávání, což je největší rozdíl oproti diabetu 2. typu.

V současné době žije v České republice víc jak 53 tisíc lidí s cukrovkou 1. typu. Úspěšná terapie těchto lidí stojí na třech pilířích: inzulin, dieta a fyzická aktivita.

Je pravda, že člověk s tímto typem diabetu bude až do smrti muset dodávat do těla inzulín, např. inzulinovým perem. Na druhou stranu dodržování přísunu inzulinu, diety a fyzické aktivity zajistí člověku s diabetem plnohodnotný život. Je jen třeba cukrovku brzy diagnostikovat, takže pokud vy nebo vaši blízcí máte pochyby, neváhejte kontaktovat vašeho lékaře.

O diabetesu 2. typu si můžete přečíst v našem článku již příští týden...

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód