Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Diabetes Mellitus - co to vlastně je?

Pod názvem diabetes mellitus se skrývá skupina onemocnění, které mají společné narušený metabolismus glukózy, cukru, který je hlavní zdrojem energie člověka. Toto onemocnění je známější pod názvem cukrovka, starší název úplavice cukrová se už nepoužívá.

Diabetes Mellitus - co to vlastně je?

Na úvod si vysvětleme, co znamenají cizí slova v názvu této tak rozšířené nemoci. Diabetes je slovo řeckého původu znamenající uplynout, odtékat. Latinské slovo mellitus znamená sladký. Předpokládá se, že tento název vznikl z pozorování, že lidé trpící cukrovkou mají sladkou moč, která lákala hmyz. Je jasné, že u takových lidí je něco v nepořádku s tím, jak tělo hospodaří s cukry.

Hlavní úlohu v tomto metabolismu cukrů má hormon inzulín, což je bílkovina produkovaná buňkami ve slinivce, tzv. Langerhansovými ostrůvky1). Cukry, které sníme v potravě, se postupně naštěpí až na glukózu, která se dostane do krve. Krví pak glukóza cestuje po celém tělem ke všem buňkám, které ji potřebují jako palivo na tvorbu energie. Když tělo zjistí, že je v krvi hodně glukózy, vypustí ze slinivky již zmíněný inzulín, který funguje jako klíč otvírající glukóze „dveře“ do buněk. Glukóza se tak díky inzulínu dostane do buňky, kde slouží jako palivo. 

A teď už se můžeme dostat k příčině cukrovky, což je nedostatek už zmiňovaného hormonu inzulínu. Když je inzulínu málo, dochází k tomu, že glukosa nemůže vstoupit do buňky a hromadí se v krvi. Člověk, který nemůže využívat energii z glukozy, pak bývá unavený, může ztrácet vědomí, často močí a má stále žízeň2). V krvi se tedy hromadí glukoza, která nemůže do buněk a místo, aby byla využitá na energii, ji tělo vyloučí močí. 

A právě zvýšená hladina glukozy v krvi a moči jsou příznaky, které se dají velmi jednoduše měřit a je na nich založena diagnostika cukrovky. Každý pacient, který dává v rámci prohlídky vyšetřit svou moč nebo krev, si může být jistý, že lékař zrovna stanoví hladinu glukozy. Pokud je její hladina v krvi vyšší jak 5,5 milimolů na litr, pak se stav označuje jako hyperglykemie a jde o první indikátor cukrovky. Pokud se najde glukoza v moči, tak je to špatné znamení, glukoza totiž v moči zdravého člověk nemá co dělat. Pokud doktor u pacienta zjistí tuto hyperglykémii a ověří ji dalšími testy, může stanovit podezření na cukrovku. Pokud jste v takové situaci, pak nejdůležitější je zjistit, který druh cukrovky máte. Rozlišujeme totiž dva typy, které se od sebe podstatně liší a od těchto odlišností se pak odvíjí i léčba.

Pokračování tohoto článku - o Diabetesu 1. typu - naleznete ZDE.

1) pro zvídavé čtenáře dodejme, že název hormonu inzulín má původ právě v Langerhansových ostrůvcích; ostrov-ostrůvek se řekne latinsky inzula a odtud je už blízko k našemu inzulínu

2) podle tohoto častého močení se cukrovce dřív říkalo úplavice cukrová; nezaměňujme ji ale za bakteriální úplavici, toto nebezpečné onemocnění se u nás už prakticky nevyskytuje

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód