Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Doplňky stravy – ano či ne?

Kohokoliv bychom se zeptali, hned by vám odpověděl, že doplňky stravy jsou nezbytné a hlavně pro nás velmi důležité. Jak to ale ve skutečnosti je? Opravdu jsou tak nepostradatelné? A jsou všechny doplňky tak „funkční“ jak píšou návody k použití uvnitř krabičky? Nejdřív si ale řekneme, co to vlastně doplněk stravy je. Když se řekne doplněk stravy, každý z nás si nějaký konkrétní představíme. Jsou prezentovány v médiích známými osobnostmi, v lékárnách, na billboardech. Věděli jste ale, že doplněk stravy vlastně neléčí? Že není určený k řešení zdravotních problémů? Jak se totiž ukázalo, většina z nás si to stále myslí.

Doplňky stravy – ano či ne?

Oblast doplňků stravy je v naší republice regulována několika právními předpisy a to i s mezinárodním přesahem. Dle zákona o potravinách je doplněk stravy brán jako potravina, a to taková, „která se od potravin pro běžnou spotřebu odlišuje právě vysokým obsahem vitaminů, minerálních látek nebo jiných látek s nutričním nebo fyziologickým účinkem, a která byla vyrobena za účelem doplnění běžné stravy spotřebitele na úroveň příznivě ovlivňující jeho zdravotní stav.“

V podstatě to znamená, že všechny důležité živiny bychom měli získat z pestré a vyvážené stravy. Doplňky stravy by tak měly jen podpořit náš zdravý životní styl. Stejně tady máme ale spoustu otázek, na které bychom si měli odpovědět.

Tak například, kdy je vhodné doplňky stravy užívat? I tehdy, jestliže si naši stravu hlídáme tak, aby byla vyvážená a bohatá právě na vitamíny a živiny, můžeme narazit na to, že důležité látky nepřijímáme v takovém množství, v jakém bychom potřebovali. Nebo se může stát, že potraviny bohaté na konkrétní látky nám vůbec nechutnají. Není nutné se do jídla takových produktů nutit. Prvním krokem by samozřejmě mělo být vyhledání informací, zda se dá zdroj té konkrétní látky nahradit jinou potravinou, jestliže ale ani tady nepochodíte, je na místě sáhnout právě po doplňku stravy.

Všeobecně doplňky stravy v sobě obsahují koncentrovanější množství vitamínů, minerálů, stopových prvků a dalších živin. Zejména proto bývají využívány i v obdobích, kdy je organismus více náchylný. To znamená, že většinou po doplňcích stravy sáhneme ve chvíli, kdy jde podzim nebo zima.

Co byste třeba mohli zkusit? Pro vysoký obsah vitaminů (A, B, C, D, K, E a P) a minerálů je právě k podpoře zachování zdravé funkce imunity mezi lidmi oblíbený rakytník. Tato rostlinka se vyskytuje v celé Evropě a Asii, je sehnatelná i v našich podmínkách. Vyrábí se z něj čaje, šťávy, džemy a oleje a každá správná hospodyňka ví, že je možné jej užívat vnitřně i zevně. Pro ty, kteří nemají čas rakytník sbírat a zpracovat jej sami, je k dostání rakytníkový olej i v měkkých želatinových kapslích právě jako doplněk stravy. Díky svému složení podporuje přirozenou funkci jak imunitního, tak kardiovaskulárního a trávicího systému. Doplňky stravy Vaše zdraví sice nezachrání, ale není-li u Vás možná pestrá a zdravá strava, mohou být pro Vás dobrou alternativou.

Pochopitelně že doplňků stravy je dnes na trhu velká spousta a zorientovat se, dá asi trochu zabrat. Pokud si s tím nevíte rady, stačí se poradit s lékařem či lékárníkem, co konkrétně pro vás bude nejvhodnější.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód