Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Dub letní

Dub letní je z těch, co rostou velmi pomalu. Jeho výška dosahuje až čtyřiceti metrů. Kůra kmene je nejdřív červenohnědá a hladká, později šedozelená až tmavošedá a silně rozpraskaná. Květy dubu dělíme na drobné samičí květy s červenými bliznami, které vyrůstají po dvou až pěti na dlouhých stopkách v řídkých chudokvětých klasech. Pak má dub i samčí květy uspořádané v převislých, žlutavě zelených jehnědách. Jinak má krátce řapíkaté listy.Duby se dožívají věku několika set let.

Dub letní

Dub byl, je a vždycky bude jakýmsi symbolem síly a krásy lesa. Typickým znakem myslivců byly dubové žaludy a listy. Ve starověkém Řecku dokonce podle šumění starého dubu věštili. Také se věřilo, že dubové dřevo slouží jako universální léčivo.

Dnes se dubová kůra používá jen zevně. Vnitřně pak zřídka kdy. Zevně se používá ve formě odvaru. Může sloužit jako kloktadlo při zánětech sliznice dutiny ústní a hrtanu a také jako přísada do ústních vod se svíravým a protizánětlivým účinkem. Největší využití má však v případě hemeroidů a užívá se i v momentě, kdy máte menší omrzliny a menší popáleniny a nebo když se vám nadměrně potí nohy.

Odvar si snadno připravíte ze 30 – 40 gramů sušené dubové kůry, zalije 1 litrem vody, přivede se k varu a vaří se 30 minut. Poté se scedí přes gázu. Odvar se používá vlažný. Připravuje se vždy čerstvý.

Vnitřně se dubová kůra užívá velmi zřídka a to pouze ve směsi s jinými bylinami. U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci.

Duby rostou velmi ojediněle. Vyskytují se v listnatých a smíšených lesích. Dubová kůra se sbírá z kmenů a větví do síly 5 cm a bez dřevních zbytků. Sbírá se kůra (Quercus cortex) hladká a lesklá a nejlépe na jaře. Kůra stará a rozpraskaná je podstatně méně účinná.

Co se týče sušení, sušte na slunci nebo klidně i pod umělým teplem. Teplota by však neměla přesáhnout 45°C.

Správně usušená dubová kůra se sama kroutí do ruliček, snadno se láme, vrchní stranu má šedohnědou a uvnitř je červenohnědá. Usušenou ji pak zabalte do papírových nebo jutových obalů.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód