Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Fenykl obecný

Fenykl je většinou vytrvalá bylina, která se kolikrát pyšní s až dvou metrovou vysokou lodyhou. Listy jsou v obrysu trojboké a pochvaté. Květy jsou pak drobounké, sytě žluté a uspořádané ve velké bohaté okolíky. Celá rostlina silně aromaticky voní.

Fenykl obecný

Fenykl byl oblíbenou bylinou již u starých Číňanů, Arabů, Indů,Egypťanů, Řeků i Římanů. Používal se již tehdy jako léčivo i jako koření. Do střední Evropy se dostal až v pozdním středověku. Využíval se k léčení kašle, nachlazení či břišních křečí.

A k čemu je takový fenykl dobrý? Jeho plody obsahují zejména silici, jejíž hlavní složkou je

Anetol. Dalšími obsahovými látkami jsou kumariny, flavonoidy, mastný olej a sacharidy.

Máme pak hned dvě odrůdy a to fenykl hořký a fenykl sladký. V oficinálních léčivých čajových směsích se používá fenykl hořký. Sladký fenykl se vyznačuje tvorbou nadzemních „cibulí“, které se používají do studených i teplých pokrmů. Fenyklové plody se pak používají jako koření.

Fenykl se využívá k vnějšímu užití, více však vnitřně. Vnější použití je časté v lidovém léčitelství. Používá se ve formě nálevu k omývání očí při různých očních zánětech. Má jakýsi desinfekční účinek.

Jak už se řeklo, častější je jeho vnitřní užití. Podává se ve formě nálevu. Fenykl se používá k uvolnění střevních plynů, jako projímavý prostředek a při mírných zažívacích obtížích. Jako prostředek proti nadýmání se používá zejména u malých miminek.

Dále složky silice uvolňují křeče hladkého svalstva trávicích cest, podporují vylučování trávicích enzymů a urychlují pohyb střev. Dále významně zrychlují činnost řasinek dýchacího epitelu a tím zlepšují odkašlávání a vylučování hlenu z dýchacích cest.

Pořádný nálev si můžete připravit s jedné čajové lžičky usušených fenyklových plodů, kterou zalijete 250 ml vroucí vody. Louhovat nechte 5 minut a poté sceďte. Fenyklový čaj není třeba doslazovat, jelikož má přirozeně nasládlou chuť.

Fenykl kvete od července do září a jeho plodem je dvounažka. Fenyklové plody se sbírají během září a října. Seřežou se celé, zralé nahnědlé okolíky, které se nechávají dozrát na plachtách, protože se nažky při manipulaci snadno vydrolují. Pak se nažky vymlátí a vytřídí se nečistoty a nezralé plody. A jak poznáte, že je fenykl správně usušený? Má totiž po usušení typickou kořenitou vůni a nasládlou až hořkou chuť. Nezapomeňte jej skladovat v papírových obalech, samozřejmě na suchu.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód