Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Hřebíček

Kdo by ho neznal. Hřebíček dnes nechybí v žádné kuchyni. Je totiž pro svou chuť a vůni dost specifický. Kde se ale vzal? Začít bychom měli u samotného stromu, který se jmenuje Hřebíčkovec vonný. Je asi tak 20 metrů vysoký a jde o zelený tropický strom s hustou symetrickou korunou.

Hřebíček

Kde ho najdeme? Vyskytuje se na Madagaskaru, v Brazílii, Zanzibaru a Pembě. Kmen tohoto statného stromu má šedavou kůru. Listy bývají po vyrašení světle žlutozelené, ale pak zkožovatí a vybarví se do tmavě zelené barvy. Květy hřebíčkovce jsou uspořádány v hustých vrcholičnatých květenstvích nachově červené barvy. Plodem jsou eliptické jedno či dvou semenné bobule. Drogou a zároveň oblíbených kořením je tzv. hřebíček, což jsou nerozvitá květní poupata.

Hřebíček má výrazné antibakteriální, dezinfekční a místně znecitlivující účinky. Ale může působit také mírně dráždivě. Hřebíček obsahuje především vysoké množství silice až 20%, obsahuje i malé množství tříslovin, pryskyřice, slizu, flavonoidů a olej.

Velmi často se z hřebíčku připravuje olej. V aromalampě desinfikuje dýchací cesty a léčí průduškové záněty. Výborný je i v případě, kdy jde o vaše zuby. Hřebíček působí velmi příznivě a i jako účinná prevence před vznikem paradontózy a zubního kazu. Pro tyto účely je výborná hřebíčková tinktura. Tu si snadno připravíte z 10 g hřebíčku, dále polovinu větší tyčinky skořice naložíme do 0,5 litru lihu a necháme nejméně 14 dní uzavřené na teplém místě louhovat. Potom tekutinu přecedíme a uschováme v tmavé uzavřené láhvi. Tinkturou si pravidelně 2 x denně vyplachujeme a masírujeme dásně.

A teď tu mám i něco vyloženě pro dámy. Vrásky nás zkrátka jednou dostihnou všechny, ale to neznamená, že jim nemůžeme předcházet. Léčivý nálev si připravíte z 5 hřebíčků, které přelijeme šálkem vařící vody a necháme 20 minut přikryté louhovat. Tímto nálevem si pravidelně ráno a večer natíráme obličej a postižená místa. Že bychom pak byli jako znovuzrozené?

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód