Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Jak se holka z vesnice dostane na stránky časopisu VOGUE?!

Otevřu počítač a čtu zprávy od neznámých lidí se slovy chvály a otázkou, kde ve virtuálním světě mohou sledovat moji práci. Je to zvláštní pocit. Důvodem je to, že mnou navržené a vyrobené boty byly otištěny v britském vydání módního magazínu Vogue, a také jsem byla nominována jako jediná Češka do soutěže pořádané právě Voguem…

Jak se holka z vesnice dostane na stránky časopisu VOGUE?!

Jak to tedy vše začalo? Už před deseti lety, kdy jsem se rozhodla pro design obuvi na Střední Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti. Práci s kůží jsem si zamilovala a později byla přijata ke studiu stejného oboru na Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně. Ve třetím ročníku jsem odjela na půlroční stáž do polské Lodze, kde jsem studovala hlavně malbu a oděvní design. Tento můj první studijní pobyt, ač byl jen kousek od domova, byl první kapkou pro mou cestovatelskou vášeň. Nastartoval touhu po poznání, touhu po setkání s novými zajímavými lidmi a místy. Po složení bakalářských zkoušek jsem chtěla více. Moje volba padla na zemi, která pro mě byla velkou záhadou, a také budila respekt. Tou zemí byl Izrael, kde se právě v Jerusalemě nachází věhlasná umělecká akademie Bezalel. Bohužel přes mou velkou snahu se mi nepodařilo navázat kontakt s touto školou, ale obdržela jsem přijímací dopis z Turecké školy Mimar Sinan, která se nachází v Istanbulu

Eva_Klabalova

Pro tuto skutečnost jsem se nadchla téměř okamžitě. Odjela jsem a doslova se zamilovala do toho úžasného pulzujícího města. Najednou jsem stála na hlavním náměstí a pomalu s otevřenou pusou jen koukala kolem sebe na ten neuvěřitelně rychlý svět kolem. Zamilovala jsem si bloumání postranními uličkami, školní obědy na terase s výhledem na Bosporus. Terasa byla postavena doslova na moři, kde můžete krmit racky a při pohledu dolů můžete pozorovat medúzy vznášející se u hladiny. Studium zde bylo velmi náročné a věnovala jsem mu mnoho času. A díky mému nadšení jsem si v Istanbulu chtěla najít pracovní stáž, která by mi dovolila zde zůstat ještě o půl roku déle. To se mi ale nepodařilo, což se později ukázalo jako správná věc, protože se mi otevřelo několik dalších dveří.

Na jeden semestr jsem se vrátila zpět do Zlína, kde jsem ale hned po návratu začala hledat firmu, ve která bych můj sen po pracovní stáži mohla uskutečnit. Dlouho jsem byla bezradná a vlastně ani sama nevěděla, kam bych chtěla znovu odjet. Náhodou jsem přišla na to, že mohu absolvovat ještě jednu studijní stáž. Okamžitě jsem znovu odeslala e-mail do Jerusaléma. Tentokrát ovšem bez nějakého očekávání. Při jedné konverzaci se skvělým kamarádem, jsem dostala kontakt na jednu značku v Lotyšsku. A to studio Eliny Dobele. Odeslala jsem portfolio a Elina mi po nedlouhém čekání vykouzlila úsměv na tváři svým e-mailem o mém přijetí. Téměř ve stejnou dobu jsem k mému velkému překvapení obdržela také e-mail z Bezalel Academy v Jerusalemě, ve kterém stálo: ACCEPTED FOR STUDIES. Má radost se nedá popsat :) Pro Elinu jsem v Lotyšsku pracovala 3 měsíce na kolekci pro nadcházející rok (A ten pocit, když jsem pak viděla hotovou kolekci v prodeji byl k nezaplacení). Během té doby jsem už vyřizovala vízum a přímo z Lotyšska odletěla do Israele. Tehdy jsem neměla žádné tušení, jak důležité a skvělé období mě čeká a jak mi to změní život.

clean_3546

Přijela jsem jen s batůžkem na zádech, neměla jsem bydlení, nikoho jsem neznala. Díky skupině studentů na Facebooku jsem zkontaktovala Normu, která byla také exchange studentka z Itálie a na 2 týdny se stala mým domovem sedačka v obývacím pokoji v bytě, který byl úžasnou směsicí kultur. Bydlela zde slečna z Itálie, Francie a kluk ze San Francisca. Po dvou týdnech jsem našla bydlení v samotném srdci Jerusalema, 10 minut chůze od Zdi nářků. Asi 2 týdny mi trvalo, než jsem při cestě domů našla ve spletenci uliček napoprvé tu moji, která ležela na pomezí muslimského a křesťanského kouta Starého města. Začala si naplno užívat Akademii, která mi poskytovala veškeré pracovní zázemí, začala jsem se učit, jak pracovat s kovem, vyfoukla si svou první skleněnou bublinu (děkuji Kubo) a začala pracovat na své kolekci obuvi. Byla jsem s mými léty zkušeností s obuví ve velké výhodě, jelikož zde lidé studovali boty pouze jeden semestr, takže bylo přirozené, že jsem ostatním pomáhala s jejich projekty. Během té doby jsem ve volných dnech projížděla Negevskou poušť, koupala se v Mrtvém moři a potápěla na korálových útesech v moři Rudém. Na štědrý den jsem podnikla symbolickou pouť do Betléma a ke štědrovečerní večeři si dala Colu a Falafel :) 

Blížil se konec semestru, a také ta jediná věta, která mi převrátila následující rok tak nějak vzhůru nohama. Při rozhovoru s mou paní profesorkou jsem si povzdechla, že bych ráda zůstala i na další semestr, ale kvůli mé diplomové práci to není možné. Ona se jen usmála a řekla: „So stay! Stay like my assistant!“ A já si uvědomila, že ještě opravdu není čas odjet. Ještě jsem zde neskončila. Začal druhý semestr a já poznávala školní práci tak trochu z druhé strany a zároveň pracovala na mém dalším projektu. Bylo to náročné. Hlavně v období před finálními prezentacemi posledního ročníku, kdy mi spolužáci volali uprostřed noci po celém dni stráveném ve školních dílnách, s prosbou o pomoc. Já to brala jako výzvu. Současně jsem pracovala v cateringové agentuře, abych si vydělala na nájem, jelikož práci ve škole jsem placenou neměla a stipendium od školy jsem již nedostala. Jednalo se o catering na velkých svatbách a práce to nebyla lehká. Ale poskytla mi ještě více informací o židovské kultuře a začala jsem se cítit ještě více jako doma. V době volna jsem odjela do Jordánska. Do Petry, která je skalním městem. Pamatujete si ten pocit, když se na základní škole učíte o místech, které jsou nepředstavitelně daleko a Vás ani nenapadne, že je jednou uvidíte na vlastní oči? Najednou jsem stála před branou Petry a úsměvem od ucha k uchu a cítila ten pocit štěstí z toho, že si plním své sny.

evaclickit_700Mým finálním projektem na Bezalel Academy byl projekt s názvem Turn IT! Click IT!, který jsem po velmi vydařené prezentaci umístila na web. Za tři dny mi přišel e-mail s hlavičkou britského Vogue s nabídkou prezentace mého projektu právě v tomto módním magazínu s konstatováním, že deadline je za dva dny. Nevěnovala jsem mu velkou pozornost, protože první, co mi proběhlo hlavou bylo, že to není možné, že se jedná o spam. O den později jsem měla schůzku s kamarádem, který je módním fotografem a o e-mailu mu řekla. Díky jeho reakci, kterou mi dal najevo, že si musím začít věřit, a že tento e-mail je moje životní šance, kterou nesmím promarnit. Tak jsme během téhož odpoledne nafotili fotky mých bot a já je obratem poslala do redakce. Ale stále mi nedocházelo, co to znamená. To jsem si uvědomila, až když jsem číslo listopadového Vogue držela v ruce a viděla moje boty v něm! To už jsem byla asi měsíc zpět v Čechách a zvykala znovu na mou domácí Univerzitu, bez které by nic z toho, co jsem prožila, nebylo možné.

Poté jsem se dozvěděla o soutěži MUUSE, která je pořádaná pro změnu Voguem Italským. Deadline byl hned následující den, takže jsem jen vyplnila formulář, přiložila fotky a odeslala. Začala zima a já stále více postrádala Izrael, jeho krásné počasí, kamarády… Rozhodla jsem se koupit letenku a odjet na dvoutýdenní dovolenou. Bylo to jako návrat domů. Od té chvilky, kdy jsem vystoupila z letadla mně úsměv neopustil až do konce mého pobytu. Při jedné kávě s kamarádkou mi ona jen tak mezi řečí řekla, že gratuluje, že hlasovala pro moje boty v soutěži. Já v té chvilce neměla ponětí, o čem mluví :) Tehdy jsem zjistila, že jsem byla do soutěže v italském Vogue opravdu nominována! V této soutěži jsem se po dvoutýdenním hlasování umístila na desátém místě a toho si moc vážím! Mám kolem sebe skvělé kamarády a hlavně rodinu, která mě maximálně podporuje.

V červnu mě čeká dokončení diplomové práce a státní zkoušky. A co potom? Doufám, že objevím zase další mnou nepoznaný kout světa :)

Eva Klabalová

 

Více ukázek mé práce najdete třeba na Facebooku... nebo třeba v sekci Módní návrhář na webu moda.cz

eva1_510

eva5_1097eva7_1000  Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód