Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Jak snížit rizika vzniku nádoru?

Ať už jste muž nebo žena, měli byste jste se aspoň základně zajímat o to, jak předcházet a snižovat rizika vzniku nádorů. Prevence je důležitá v každém věku a pokud už máte čtyřicítku za sebou, je prevence zcela na místě. Na co byste se tedy měli zaměřit pokud jste žena?

Jak snížit rizika vzniku nádoru?

Je potřeba dodržovat pravidla tělesné i duševní hygieny, bezpečné sexuální chování, využívat ochranných krémů při opalování a slunění, vyloučit kouření a pobyt v zakouřených prostorách, dodržovat zásady správné výživy. A tady se na chvíli zastavíme. Jde zejména o to, abyste jedli pestrou stravu, udržovali si vhodnou tělesnou váhu, vybírali stravu s nízkým množstvím tuku, zejména živočišného, konzumovali dostatečné množství ovoce, zeleniny a potravin připravených z obilovin, omezili spotřebu cukru, přijímali dostatečné množství tekutin, měli dostatek pohybové aktivity, při zjištění podezřelých příznaků se poradili s lékařem, pravidelně minimálně jedenkrát měsíčně prováděli samo vyšetřování prsou. Nesmíte rozhodně zapomenout na pravidelná lékařská preventivní vyšetření: minimálně jedenkrát ročně vyšetření prsou odborným lékařem – gynekologem nebo klinickým onkologem, ve věku nad 50 let jedenkrát za 2 roky mammografické vyšetření (rentgenové vyšetření prsou), jedenkrát ročně gynekologické vyšetření, při tom minimálně jedenkrát za 2 roky cytologické vyšetření stěru z děložního čípku jedenkrát za 1-2 roky test na vyšetření tzv. okultního (skrytého) krvácení ve stolici vyšetření konečníku prstem (tzv.digitální vyšetření) jako součást preventivní prohlídky jedenkrát za 1-2 roky, ve věku nad 50 roků individuálně po poradě s lékařem endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva (tzv. kolonoskopie) jedenkrát za 5 let jedenkrát ročně kontrola zubním lékařem.

Na co byste se tedy měli zaměřit pokud jste muž?

Stále se zajímat o možnosti předcházení vzniku nádorů (tzv.primární prevence) a včasného záchytu nádorů (tzv. sekundární prevence), zejména ve vazbě na nejčastěji se vyskytující zhoubné nádory u mužů (nádory plic, kůže, tlustého střeva a konečníku, prostaty). Je nutné dodržovat pravidla tělesné i duševní hygieny, bezpečné sexuální chování, vyvarovat se nadměrného slunění, při opalování využívat ochranných krémů, vyloučit kouření a pobyt v zakouřených prostorách, dodržovat zásady správné výživy – zejména: jíst pestrou stravu, udržovat si vhodnou tělesnou váhu, vybírat stravu s nízkým množstvím tuku, zejména živočišného, konzumovat dostatečné množství ovoce, zeleniny a potravin připravených z obilovin, omezit spotřebu cukru, přijímat dostatečné množství tekutin, alkoholické nápoje pít jen v umírněném množství, dostatečná pohybová aktivita - aspoň 20 minut cvičení denně při zjištění podezřelých příznaků se poradit s lékařem. A i u mužů je potřeba podstupovat pravidelná lékařská preventivní vyšetření: jedenkrát za 1-2 roky test na vyšetření tzv. okultního (skrytého) krvácení ve stolici, vyšetření konečníku a prostaty prstem (tzv.digitální vyšetření) jako součást preventivní prohlídky jedenkrát ročně, ve věku nad 50 roků individuálně po poradě s lékařem endoskopické vyšetření konečníku a tlustého střeva (tzv. kolonoskopie) jedenkrát za 5 let, ve věku nad 50 roků individuálně po poradě s lékařem ultrazvukové vyšetření prostaty a ledvin jedenkrát za 1-2 roky, provedení krevního testu (vyšetření hladiny nádorového markeru prostaty), jedenkrát ročně kontrola zubním lékařem.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód