Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Jak vybrat nejvhodnější fitness centrum?

Léto je dávno za námi a před námi naopak několik o dost chladnějších měsíců. A pokud jste ani do letošního léta nedosáhli vysněné postavy, teď máte další skvělou příležitost. Jeden by řekl, že to není vůbec důležité – mám na mysli fitko, do kterého chodíte nebo se třeba chystáte chodit. Je důležité a je taky důležité, které fitko u vás zvítězí. Vybrat si to pravé ořechové přímo pro vás, totiž nemusí být úplně nejjednodušší úkol.

Jak vybrat nejvhodnější fitness centrum?

Podle čeho se máme orientovat při výběru fitness centra? Podle úrovně služeb, profesionality nebo luxusu vnitřního vybavení? Je lepší vybrat si menší „rodinné“ fitness, nebo raději větší řetězec? Spousta otázek, na které si zkusíme následně odpovědět.

Každý rok přinese v oblasti fitness a wellness nějaké ty novinky. A upřímně řečeno, člověk se v tom přestávám chvílemi orientovat. Navíc, každý od svého fitka a hlavně od svého pohybu, očekáváme něco jiného. Každý člověk je jiný, má jiné nároky, jinou pohybovou historii a co je nejdůležitější, jiný aktuální zdravotní stav. Pohybová aktivita by měla splňovat dva základní parametry. Zaprvé by Vás měla bavit, což určitě poznáte sami. Za druhé by měla být nezávadná pro Vaše zdraví, což ne každý dokáže sám posoudit. Je tedy potřeba se na druhý parametr trošku více zaměřit. Zamyslete se nad tím, zda Vám s péčí o tělo pomáhají lidé dostatečně vzdělaní a zkušení. Zjistěte si co nejvíce informací o trenérech, instruktorech i celém fitness centru kam chodíte. Ptejte se a chtějte odpověď na každou otázku.

Pokud se podíváme na nejmodernější velké sportovní řetězce, tak ty lákají na moderní tréninkové systémy, na nejmodernější posilovací stroje nebo na zábavné a funkční skupinové lekce. Naproti tomu menší specializovaná fitness centra rodinného typu mají menší rozmanitost skupinových lekcí a zpravidla nebývají přeplněná posilovacími stroji či LCD obrazovkami, které pojďme si říct, při cvičení za potřebí úplně nejsou. Existuje hned několik bodů, podle kterých se můžeme nějakým způsobem orientovat. V prvé řadě to jsou ceny, po té smlouvy a členství.

Tím nejviditelnějším je cena a způsob "upsání se" k navštěvování vybraného centra. Lákavé nabídky velkých a luxusních center na levné měsíční permanentky bývají mnohdy podmíněny nepříliš výhodným podpisem smlouvy na několik měsíců, nezřídka i let. Čtěte tedy celé smlouvy a dávejte pozor na obsah smlouvy! Naproti tomu, menší specializovaná centra mívají i možnost zakoupení jednorázových vstupů bez závazků. Někdy bývá v nabídce možnost získat členskou kartu opravňující k získávání výhodnějších cen.Velké plus malých fitness center bývá poradenství zdarma.

Dalším rozhodujícím faktorem je bez pochyby kvalita a profesionalita trenérských a instruktorských služeb. Skutečnost je bohužel taková, že velká luxusní fitness centra nabízejí trenérské služby jen pro zdravé a bezproblémové klienty. Nemají dostatečně vyškolené trenéry a instruktory pro práci s klienty, které trápí některá z "civilizačních" chorob, jako je nadváha, obezita a s ní spojené problémy, problémy s pohybovým aparátem apod. Nejlepší je, jak už to tak bývá, vybírat na základě doporučení od známých, kterým trenér opravdu pomohl s jejich problémem. Instruktor, působící ve fitness, by měl mít rozhodně přehled ve více oblastech sportování a také v oblasti lidského zdraví a specifických problémů s pohybovým aparátem. V případě nějakého speciálního problému by měl být schopný doporučit jiného odborníka. Pak tady máme i rekondiční centra - ne sice úplně rodinného charakteru, ale oblíbená a znalostně a zkušenostně velmi dobře vybavená. V těchto centrech se vám věnují opravdoví odborníci s letitou praxí v různých oblastech lidského těla a pohybu.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód