Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Jmelí bílé

Jmelí bílé najdeme v korunách jehličnanů nebo listnáčů. Jde o žlutozeleného polocizopasníka. Stonky jmelí bílého jsou vidličnaté, křehké, s dvojicí vstřícných, přisedlých podlouhle obvejčitých až kopinatých, celokrajných, kožovitých listů. Květy jsou drobné a plod napodobuje nejdříve zelenou, později bílou až žlutavou bobuli velikosti hrachu. Jmelí parazituje hlavně na lípě, jeřábu, topolu, javoru, hlohu, smrku nebo borovici.

Jmelí bílé

Jinak je výskyt jmelí běžný pro Evropu a jih Skandinávie. Najdeme ho i na Uralu nebo na severu Španělska. V Česku roste jen v určitých oblastech, na severozápadě Moravy a ve středních a západních Čechách se nevyskytuje téměř vůbec.

Jmelí se dá používat vnitřně a že opravdu pomáhá. Obsahuje totiž steroly, triterpeny, fenolické látky, aminy, proteiny a flavonoidy. Látky obsažené ve jmelí totiž snižují krevní tlak. A hlavně působí příznivě na činnost srdce. Můžete ho použít i ve chvíli, kdy trpíte bolestmi hlavy a při závratích. Působí močopudně a ovlivňuje činnost slinivky. Jmelí se dokonce používá jako doplněk při léčbě rakoviny.

Vnější použití Jmelí bílého se doporučuje při bércových vředech a při křečových žilách, šňupání usušené drogy pomáhá při některých formách pylové alergie, která se projevuje sennou rýmou

Mast ze jmelí se připravuje z bílých bobulek jmelí, které rozetřeme s trochou sádla na mast. Je pak vhodná na potírání omrzlin. Výluh se připravuje z hrsti sušeného drceného jmelí, které zalijeme 1 l studené vody a necháme 12 – 24 hodin louhovat. Z přeceděného výluhu připravujeme obklady, které přikládáme na bolestivá místa při revmatismu a zánětu nervů.

U jmelí bílého sbíráme nať, která se suší na sítech nebo ve svazečcích, které se zavěsí. Při sušení nesmí teplota přesáhnout 40°C.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód