Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Klimatizace – hotové peklo?

V těchto horkých dnech si asi málokdo z nás dokáže představit, že by v kanceláři fungoval bez klimatizace (přesto bychom pár takových míst jistě našli). Ovšem klimatizace nám může pěkně zkomplikovat život, pokud si ji špatně nastavíme. Při jejím používání bychom se měli držet hned několika zásad. Vyhneme se tak negativním účinkům.

Klimatizace – hotové peklo?

Rozdíl mezi teplotou v kanceláři a teplotou venku by neměl přesáhnout pět stupňů. V opačném případě totiž tělo vystavujeme šokovým stavům a jen velmi obtížně se s tím náš organismus vyrovná.¨

Imunitní systém trpí a výsledkem můžou být i onemocnění. Pokud to s klimatizací přeženeme, můžeme prochladnout a kolikrát to odnesou hlavně záda. Můžete si uhnat angínu, bolesti hlavy a kloubů. Může se vám taky začít hůř dýchat, kolikrát kašleme a o slovo se taky v mnoha případech přihlásí i rýma. A pokud jste alergici, tak to teprve může přijít pořádný problém. Dále se také zvyšuje pocit únavy a podrážděnost. Negativní vliv to má i na naši pleť a vlasy, protože klimatizace odčerpává vodu ze vzduchu. Cítíme se tak sušší a podrážděnější. Velmi důležité je dodržovat v klimatizovaných místnostech zákaz kouření. Chlazení totiž probíhá na základě cirkulace vzduchu v místnosti, a pokud necháváme cirkulovat zakouřený vzduch, zvyšujeme tím míru pasivního kouření.

Základem je, abyste si hlídali přechod z vychlazených prostor. To znamená, že pokud se právě chystáte na oběd, tak před tím vypijte skleničku vody v pokojové teplotě a pak zůstaňte třeba na chodbě. Tělo se začne pomalu srovnávat s teplotní změnou a až pak vyjdete ven, nebude to pro váš organismus takový šok.

Rozhodně cílem klimatizace není udělat v místnosti pořádnou zimu. O tom to opravdu není. Jak už tady bylo řečeno rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl přesáhnout pět až šest stupňů.

Nakonec musím říct, že klimatizace je dnes už v podstatě dostupná všem. Je obvyklá už nejen na pracovištích, ale svoje místo si už našla v mnoha domácnostech. Pokud to v místnosti nebudete vypadat, jako v mrazáku, tak vám nic vážného nehrozí.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód