Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Kostival lékařský

Kostival lékařský se v současné době vyskytuje v podstatě v celé Evropě. Už méně ho najdeme v jižních a severních oblastech. Dovezen však byl do Severní Ameriky. U nás najdeme prakticky všude. Ať už na loukách, polích, křovinách či podél cest.

Kostival lékařský

Kostival lékařský řadíme mezi vytrvalé byliny dorůstající do výšky 40 až 100 cm, která patří již od středověku k významnými bylinám. Z kořene kostivalu se v minulosti připravovaly obklady na povrchové rány, předpokládalo se totiž, že napomáhá hojení a zacelování ran. Kostival se nedoporučuje užívat vnitřně ve velkých dávkách a dlouhodobě, protože obsahuje alkaloid, který způsobuje rakovinové bujení a poškozuje játra. Vnější léčba touto bylinou je však samozřejmostí. Žvýkáním kořene zaženeme žízeň a odvarem lze vyplachovat ústa při paradentóze.

Na obklady budete potřebovat 2 lžíce usušeného drceného kořene, které vaříme 15 minut v 1/2 l vody. Poté necháme 15 minut louhovat, scedíme a použijeme k přípravě obkladu. Obklad se používá na omrzliny, spáleniny a bércové vředy. Nastrouhaný kostivalový kořen naložíme do lihu, necháme odstát, dokud nepustí sliz a používáme na klouby, kotníky nebo páteř. Účinná je samozřejmě i mast. 1 lžičku usušeného rozemletého kořene rozetřete se třemi lžičkami borové masti nebo sádla, přidejte špetku včelího vosku a používejte zevně na bolest.

Sběr se pak provádí od března do dubna a dále od září do října. Sbírá se kořen, méně často list. Kořen se suší nejlépe na slunci.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód