Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Máta peprná

Máta je snad už nedílnou součástí našich životů. Je tak často používaná, že snad není nikdo, kdo by neochutnal klasický mátový čaj. Málokdo už ale ví, k čemu je opravdu dobrá. Máta peprná je kříženec máty vodní a klasnaté. Proč se zrovna jmenuje tak, jak se jmenuje. To je otázka. U Řeků totiž znamená „minthé“ něco jako páchnoucí. Další variantou je „menthae“ z latinského mensa, což značí sůl. Asi pravděpodobně proto, že máta byla používána jako koření. Toto koření ale rozhodně nepáchne. Spíš naopak. Na náš nos je to velmi příjemná vůně. Navíc, kdysi se máta doporučovala jako povzbuzující erotický prostředek.

Máta peprná

A kde se máta vlastně vzala? Máta peprná byla zřejmě zkřížena v západní Evropě, odkud se rozšířila do mírných klimatických pásem celého světa. V Česku se pěstuje na zahrádkách nebo v květináčích.

Máta dorůstá do výšky 30 až 50 cm s dřevnatým oddenkem. Lodyha je větvená, přímá, čtyřhranná, chlupatá. Květy mají nálevkovitou, čtyřcípou bledě nachovou korunu. Plody zpravidla nevytváří a rozmnožuje se vegetativně. Celá rostlina bývá fialověnaběhlá.

Máta peprná má v léčitelství široké uplatnění. Droga se vnitřně užívá při poruchách trávícího traktu, povzbuzuje chuť k jídlu, utlumuje bolesti hlavy, migrénu a příznivě při léčbě horních cest dýchacích. Navíc snižuje krevní tlak.

Zevně se droga používá k léčbě ekzému, při kopřivkách, vyrážkách, svědění kůže a jiných kožních onemocněních.

Službu vám může prokázat i mátový olej, kterým se potírají pohmožděniny místa postižená revmatismem. Ve formě inhalace pomáhá při zánětu hrtanu, zahlenění, při zánětu průdušek i při rýmě. Mentol, který máta obsahuje je součástí masážních přípravků, zubních past i žvýkaček a bonbónů.

Pokud byste chtěli mít svou mátu pěkně doma, tak doba sběru je v tomto případě v období od června do září. Sbírá se nať a list. Nať sklízíme nejlépe před rozkvětem, suší se ve slabých vrstvách vždy ve stínu. Listy se sbírají a suší obdobným způsobem.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód