Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Mateřídouška obecná

Přiznám se, že mateřídouška ve mně evokuje dětství. Ale nespojuji si to rozhodně s touto bylinou, ale s dětským časopisem, který je dnes stále populární. Neméně populární je ale i tato bylina. Mateřídouška obecná je hojně používaná silně aromatická bylina, ke které se pojí množství legend, pověstí a pověr, a které byl v dávných dobách připisován i magický účinek. Maminky často dávaly mateřídouškový nálev dětem do koupele, aby prý byly silné. Mateřídouška se v dnešní době používá k léčbě horních cest dýchacích, při poruchách zažívání, k obkladům nebo jako kloktadlo.

Mateřídouška obecná

Kde ji najdeme? Je prakticky rozšířena po celé Evropě, ve střední a severní Asii, severní Africe a Severní Americe. Roste jak v horských oblastech, tak i v nížinách na travnatých stráních, loukách, mezích, na teplých vápencových podkladech, písčinách i na stepích.

Vyžaduje propustnou půdu a dostatek světla a tepla. Pokud ji chceme pěstovat na zahradě, nejvhodnějším stanoviště pro tuto bylinu je mírný svah, můžeme ji umístit i na skalku.

Mateřídoušku můžete vyzkoušet i vy. Na vnější použití je dobrá na zánětlivá onemocnění pokožky, při revmatismu a jako analgetický prostředek při onemocnění svalů a kloubů. Silnější nálev můžeme použít při zánětech ústní dutiny také jako kloktadlo s dezinfekčním a dezodoračním účinkem. Mateřídouška se užívá v kosmetice jako přísada do bylinných krémů a pleťových vod pro citlivou mastnou pleť s rozšířenými póry a se sklonem k drobným zánětům a do přípravků určených pro mastné vlasy. Lze z ní připravit posilující aromatické koupele.

Pokud si ji půjdete nasbírat, tak nejlépe v období květen až srpen. Sbírá se nať i s listy a květem. Bylinu je nejlepší sušit na sítech, přirozeným teplem ve slabých vrstvách. Mateřídouška se suší dobře, nezapařuje se ani neplesniví. Správně usušená by si měla uchovat původní barvu listů i květů a svou nahořklou chuť a aromatickou vůni.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód