Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Mateřské znaménko

V posledních letech zaznamenávají lékaři obrovský nárůst počtu pacientů s rakovinou kůže. Největším (až pětinásobným) nárůstem se může pochlubit ten nejnebezpečnější druh rakoviny kůže - zhoubný melanom.

Mateřské znaménko

Melanom vzniká z melanocytů, buněk, které tvoří melanin, kožní barvivo. Jde o nebezpečný nádor, který nemá mnoho příznaků a rychle metastazuje.

Poslední příspěvky

Re: znamenko:

Dobry den, takhle na dalku to nedokazu posoudit. Svetle skvrny na kuzi mohou mit vicero pricin.Zalezi...

Re: moje znamenko:

Dobrý den, nebezpečné to nutně být nemusí, ale co je důležité, že jste zpozorovala na znaménku...
Zobrazit diskuzi
Přidat příspěvek

 

Co má mateřské znaménko společné s melanomem?

Odborníci řadí mateřská znaménka mezi pigmentové névy, jsou to tedy vlastně malinké nezhoubné nádorky. Nevů existuje spousta druhů, můžou být tvořené cévami (např. hemangiomy nebo nevus flammeus, lidově známý jako „oheň“) nebo mít modrou barvu (nevus coeruleus). Ten „náš“ nevus pigmentosus, neboli mateřské znaménko, je tvořen pigmentovými buňkami, melanocyty. A teď se dostáváme k jádru věci. Jak jsme si řekli, zhoubný melanom vzniká z melanocytů, buněk tvořících barvivo melanin. No a kde na kůži je nejvíc těchto melanocytů? Ano, hádáte správně, v mateřských znaménkách.

Samozřejmě melanocyty se nacházejí i jinde na pokožce, takže nádor může vzniknout i mimo mateřské znaménko, přesto polovina případů zhoubného melanomu je na podkladě mateřského znaménka. Pokud ale odstraníme podezřelé znaménko včas, je téměř 100% jistota, že jsme melanom odvrátili. Proto nikdy neváhejte a v případě pochybností vždy  zajděte za lékařem.

 

Jak poznám podezřelé znaménko?

Samovyšetřování mateřských znamének by se mělo stát pravidelným zvykem každého člověka. Je to jednoduché, nenáročné a díky tomu můžete přijít včas na případný problém. Kontrolujt si znaménka na celém těle, i na zádech, třeba pomocí menšího zrcátka. Znaménko by se především nemělo měnit. Nemělo by růst, krvácet ani způsobovat svrbění,
jednoduše jakákoliv změna na znaménku by nám neměla ujít. Abychom to měli jednodušší, sestavili vědci pět jednoduchých znaků, podle kterých se dají lehce nebezpečná znaménka poznat. Jde o takzvané A B C D E pravidla, podle prvních písmem anglických slov, která popisují nebezpečné rysy.

 

  • A jako asymetrie

Mateřské znaménko by mělo mít pravidelný tvar jako ovál nebo kruh.

 

  • B jako border neboli hranice

Pokud mateřské znaménko, které bylo dřív pěkně okrouhlé s rovnými okraji, je náhle „zubatější“, než si ho pamatujete, je to důvod k obezřetnosti. Okraj by neměl být „rozpitý“ ani nejasně ohraničený.

 

  • C jako colour (barva)

Mateřské znaménko by mělo mít jednu barvu a to středně hnědou, čili každé „strakaté“ nebo úplně černé by nemělo ujít naší pozornosti.

 

  • D jako diameter neboli průměr

Čím větší znaménko, tím hůř. Každé pigmentové znaménko větší jak 5 milimetrů,by mělo být prohlédnuto lékařem.

 

  • E jako elevation neboli vyvýšení

Vyvýšené znaménko, které tak „znáte“ od narození, nemusí být nebezpečné. Horší je, pokud se ploché znaménko zvětšilo.

 

Není třeba zdůrazňovat, že pokud na sobě zaznamenáte nějaký z těchto pěti znaků, odeberte se nález konzultovat s lékařem. A to co nejdříve. Až příliš často lékaři vidí, jak pacienti odkládají návštěvu s tím, že „to nic není“. A přitom pokud je na znaménku opravdu něco zhoubného, tak je to právě včasné odstranění, které může zachránit život. No a pokud to zhoubné není, tak tím líp. A protože důležité jsou u znaménka změny v průběhu času, choďte k lékaři opakovaně. Lékař potřebuje vědět, jestli se znaménko nemění.

 


1 Nezhoubný neboli benigní nádor není v tomto případě pro tělo problém. Každý má spoustu mateřských znamének a
nemusí se bát, protože jsou to NEZHOUBNÉ nádory.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód