Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Meduňka lékařská

Když se řekne meduňka, hned se mi vybaví ty večery, kdy si sedám do křesla s meduňkovým čajem. Meduňku používali už Staří Římané, kteří ji nazývali apiastrum – hvězda včel a jako hlavní surovinu pro výrobu karmelitských kapek v 17. století také řád pařížských bosých karmelitánů.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská je medonosná rostlina, která je zimovzdorná a velice vytrvalá. Meduňka tiší bolesti, posiluje nervy, tlumí křeče, upravuje krevní oběh, srdeční činnost a uklidňuje trávicí ústrojí. Jedná se o naprosto neškodnou bylinu, kterou je možno užívat i dlouhodobě.

Meduňka lékařská je u nás pěstovaná trvalka obvykle dorůstající do výšky 40 – 60cm. Kvete drobnými květy v úžlabí listových přeslenů. Květy mají nejčastěji bílou barvu, jsou ale i bleděmodré nebo růžové, zřídkakdy žlutobílé. Lodyha je čtyřhranná, žláznatě chlupatá. Listy jsou řídce chlupaté. Rostlina před rozkvětem voní po citrónu a po odkvětu nepříjemně páchne.

Nejlépe se meduňce daří na slunných a sušších místech. Na zimu je potřeba k rostlině přihrnou více zeminy, aby nevymrzla.

Obklady z meduňky se přikládají na pohmožděniny, otoky a místa postižená revmatismem. Mohou je použít i ženy po porodu, které se potýkají s problémem tvrdnutí mateřského mléka. Meduňka se užívá v kosmetice jako přísada do bylinných směsí k výrobě výtažků pro posilující koupele a do přípravků určených pro mastnou pleť a mastné vlasy. Meduňka obsahuje až 0,1% silice, hořčiny, organické kyseliny, třísloviny a látky s dezinfekčním účinkem. Užívá se při nadýmání,žaludečních křečích, žaludečních neurózách, střevní kolice, migréně, nechutenství, bolestivé menstruaci, závratích a při vysokém krevním tlaku. Meduňka působí jako sedativum, proto se užívá také při stavech úzkosti, nespavosti a psychických poruchách.

Meduňka se sbírá od června do září a pokud jde o listy, tak je sbíráme za suchého a chladného počasí. Sběr za slunných parných dní poměrně dost snižuje obsah silice. Bylinu je nejlepší sušit rychle přirozeným teplem na vzdušných místech.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód