Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Menopauza? Jednou nás čeká všechny…

Kolikrát jsem takhle slyšela vtípky od relativně mladých žen, že jsou asi v přechodu. Jenže vtipkovat o tom, není zrovna na místě. Protože když to přijde, je to kolikrát pořádná pecka. Zatímco po padesátce už je menopauza normální, když se objeví kolem čtyřicítky nebo dokonce ještě dříve, jde o menopauzu předčasnou. Mezi čtyřicítkou a padesátkou se pak dá hovořit o širší normě.

Menopauza? Jednou nás čeká všechny…

V naší populaci se klimakterium u žen hlásí v průměru ve dvaapadesáti letech, přičemž podle lékařů tento věk v západní civilizaci stále mírně stoupá. Mezi hlavními vysvětleními se objevuje kvalitnější výživa a nižší počet těhotenství spolu s kratší délkou kojení během života ženy.

Ženy se předčasné menopauzy logicky bojí ale, spojují ji spíše se stárnutím jako takovým či se změnou postavy. Menopauza však přináší i zcela konkrétní rizika a problémy. Patří mezi ně krom potíží v sexuálním životě například rychle stoupající riziko osteoporózy či aterosklerózy. Zkrátka menopauza není zrovna něco, na co bychom tady čekali. Měnící se postava je důsledkem zvýšeného ukládání tuku v oblasti břicha, což je rovněž rizikové. Dále stoupá pravděpodobnost výskytu nemocí srdce a cév, cukrovky a zřejmě také některých druhů rakoviny.

V posledních letech se velmi často objevují případy, kdy se u žen objevuje předčasná menopauza. U předčasné menopauzy hraje poměrně velkou roli dědičnost, ale může se objevit i z jiných příčin. Existuje dokonce vyšetření, které dokáže blížící se přechod odhalit dříve, než se skutečně přihlásí. Toto vyšetření lékaři standardně nenabízejí, protože výsledky vyšetření se nedají v praxi využít. Menopauzu nelze zastavit ani oddálit.

Pokud už se klimakterium hlásí o slovo či vypukne naplno, lze pouze více či méně mírnit její průvodní příznaky. To, že žena nemůže kolem čtyřicítky otěhotnět, protože její plodnost zásadně klesla, nemá s klimakteriem nic společného ani to neznamená, že se tato etapa života již blíží. Příčinou je většinou nedostatek vajíček, případně nedostatek kvalitních vajíček. Co může a co nemůže spustit předčasnou menopauzu? Někdy předčasný přechod vypukne zdánlivě bez příčiny, často se však nějaký spouštěč najde. Může to být například závažná infekce vaječníků či autoimunitní onemocnění. Nespustí ji odstranění dělohy, avšak odstranění obou vaječníků ano. Jejich podvázání nebo přepálení coby sterilizace menopauzu nepřivolává, zabraňuje pouze tomu, aby se k vajíčkům dostaly spermie, vajíčka však tělo produkuje i nadále.

Klimakterium nastane okamžitě také u žen, kterým funkci vaječníků poškodila radioterapie či chemoterapie při léčbě závažného onemocnění. Po celou dobu klimakteria může žena pociťovat návaly horka a může ji trápit noční nespavost, přírůstek tělesné hmotnosti, otoky, změny nálady, krvácení, bolesti hlavy a citlivost prsů. Jednoduše řečeno, všechno to, čemu bychom se nejraději vyhnuli a pokud možno se s tím nikdy ani nesetkali.

Tělesná kondice o tom, kdy se menopauza objeví, nerozhoduje. Může však rozhodnout o tom, jak ji žena zvládne. Dávno před nástupem menopauzy by se ženy měly zaměřit například na posilování svalů pánevního dna, protože to může mít vliv nejen na jejich sexuální život, ale i na inkontinenci.

Někteří lékaři se přiklánějí k podávání hormonů už v období premenopauzy, což je období jednoho až dvou let před nástupem vlastní menopauzy. Tehdy se mohou podávat jen gestageny, protože estrogenu má žena ještě dostatek. Klimakterium se obvykle ohlásí někdy mezi padesátkou a pětapadesátkou, zjevné problémy obvykle žena pociťuje pět až osm let od vlastního vyhasnutí menstruace. Pozor, pozdější nástup klimakteria, třeba kolem šedesátky, není žádnou výhrou. Nese s sebou totiž zvýšené riziko, že žena onemocní rakovinou prsu, protože na ni už příliš dlouho působily ženské pohlavní hormony.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód