Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Mezinárodní den čokolády

Čokoláda je jednou z nejoblíbenějších pochoutek na světě. Každý Čech jí ročně spořádá kolem šesti kilogramů (téměř čtvrtina si ji dopřává několikrát týdně)- Češi však dosahují jen evropského průměru. Čokoládu si ve větším měřítku dopřávají hlavně občané Západní Evropy. A tak není divu, že čokoláda má svůj mezinárodní den, který každoročně připadá na 13. září.

Mezinárodní den čokolády

Historie čokolády sahá podle některých pramenů až 2000 let zpátky, kdy ji znali Aztékové a Mayové, kteří si ji cenili natolik, že se s ní- respektive s kakaovými boby- dalo platit. Do Evropy se pak dostala poprvé díky Kolumbovi, ale komerčně se sem začala dovážet až o dvacet let později. Už od začátku se těšila velké popularitě, a tak se rychle rozšířila po celé Evropě. Do poloviny 19. století se ale konzumovala jen v tekutém skupenství, až v roce 1847 byla vyrobena první tabulka čokolády tím, že se smíchalo rozpuštěné kakaové máslo s cukrem a kakaem. Od té doby čokoláda získala mnoho podob a dávno už se nerozlišuje jen na hořkou, mléčnou a bílou. Přidává se do ní v podstatě cokoliv od nejrůznějších oříšků a ovoce až po kukuřici, nebo preclíky.

Čokoláda má spoustu obdivovatelů, kteří jí zakládají nejen historická muzea, ale také galerie, ve kterých si můžete prohlédnout obrazy, sochy a cokoliv vás ještě napadne, to vše vytvořené z této nezaměnitelné pochoutky.

Čokoláda zajisté obsahuje velké množství cukrů a tuků, ale to vše dohromady tvoří úžasnou směs chutí, která je vhodná nejen, když vás honí mlsná, ale také pokud jste zrovna ve stresu. Právě cukry totiž uvolňují v lidském těle endorfiny (laicky zvané jako hormony štěstí). V neposlední řadě je také výborným zdrojem energie a některých vitamínů jako je například hořčík. Z občasné přiměřené konzumace čokolády nemusíte mít žádné výčitky svědomí; dopřejte si ji tak nejen při jejím mezinárodním dni, ale také v průběhu celého roku.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód