Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Ovocná abeceda - L

L jako limetka

...a opět zabrousíme do citrusového ovoce. Do řady citrusů se jistě řadí i limetka. Velikostí se podobá citronu. Někdy je ještě o trochu menší. V podstatě jediný hlavní rozdíl mezi lunetkou a citronem je ten, že limetka je zelená. Rozlišujeme dva druhy. Máme Limetky mexické, které jsou běžně dostupné. Jsou malé a zelené. Pak máme Limetky perské. Ty jsou větší a zelenožluté. U nás je tak často nevidíme. Ať už jde o první nebo druhý druh, jsou dost kyselé. Na běžnou konzumaci to úplně nevidím :)

Ovocná abeceda - L

Limetka pochází z jihovýchodní Asie. Dnes se pěstují hlavně v Mexiku a Brazílii.

Limetky obsahují stejně jako citrony vitaminy B, C a minerální látky. Vitaminu C je tady opravdu dostatek. Je velmi důležitý ke správné funkci imunitního systému. Takže nějaký extra vitamin C může být užitečný při nachlazeních, chřipkách a stále se vracejících infekcích. Dál v limetkách najdeme vitamin B6, draslík, kyselinu listovou.

Ačkoliv se to nezdá, limetka (a stejně tak citron) se velmi používá a je v podstatě v kuchyni nepostradatelná. Používá se často do koktejlů a nebo taky do salátových zálivek. Limetkovou šťávou se dá výborně marinovat maso. Ve střední Evropě a také v arabských zemích se dokonce limetky nakládají, podobně jako u nás okurky. A pak je tu také hodně známá limetková a citronová kůra, která se používá do dezertů a pečiva.

Ať už je léto nebo zima, doporučuji vyzkoušet limetkovou bombu, která vás po ránu velmi dobře nakopne. Do velmi teplé vody vymačkejte jednu až dvě limetky nebo citrony.

Pokud zamíříme do kosmetického průmyslu, tak limetku ocení hlavně ženy. Výtažky z limetky totiž velmi dobře působí na pleť. Dále se doporučuje také místo sprchového gelu. Očekávat můžete antiseptické účinky a velmi typickou příjemnou vůni. Při používání citrusů myslete na to, že po jejich vymačkání či rozříznutí začíná oxidační proces do 15 minut.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód