Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Ovocná abeceda - M

M jako malina, mandarinka, meloun nebo meruňka

Ovocná abeceda - M

Maliník obecný najdeme ve vyšších oblastech Evropy a Asie. Ve Skandinávii se objevuje jen zřídka. Semena a části rostlin byly nalezeny na území dnešního Švýcarska. Pěstovat se však začaly až v 16. století. Existuje mnoho druhů tohoto ovoce. Mezi nejznámější jich řadíme asi 12 s různými zeměmi původu. Jsou to například Bulharsko, USA, Kanada, Norsko, Švýcarsko, Anglie i Česko. U nás je to vyšlechtěná odrůda s názvem Granát, povolena od roku 1982, která naštěstí není náročná na klimatické podmínky.

Mandarinky

Malina je plod ostružiníku maliníku. Jsou to drobné červené kuličky. Plod vypadá prakticky stejně jako ostružina, akorát je červený. Maliny jsou popínavé, opadavé, samosprašné keře. Délka jejich života je krátká. Plody jsou velké až 2,5cm. 

Maliny jsou bohaté na vitamin C. Obsahuje i riboflavin a niacin.

 

Mandarinka patří mezi citrusové plody. Jsou oranžové a mají tenkou kůru, která se dobře olupuje. Název mandarinka je odvozen od slova Mandare. Je to původní název ostrova Mauritius. Odtud se mandarinky dřív dovážely. Úplný původ bychom ale hledali v Číně a Japonsku.

Mandarinky jsou bohaté na vitamin C, obsahují pektin a má taky formu rozpustné vlákniny. Ta napomáhá ke snižování hodnot cholesterolu v krvi. Stejně i blanka mezi jednotlivými dílky dužiny, je hodnotnou součástí mandarinky, obsahuje rovněž už zmíněný pektin.

 

Meloun

Meloun – pochoutka, kterou já osobně oceňují hlavně v létě. Když člověk nemá chuť na jídlo a chce něco osvěžujícího, je meloun to pravé. Meloun můžeme  z řečtiny přeložit jako velké jablko. Já bych možná řekla přerostlé. Je to druh plodové zeleniny, která patří do čeledi tykvovitých. Někdy se považuje taky za ovoce. Z botanického hlediska se meloun považuje za bobuli. Z venku je zelený a pokud je dozralý, tak uvnitř je růžový až červený. Uvnitř má také tmavé menší semínka.

Melouny pochází z Afriky a později se dostaly do Asie. Dnes se pěstují na mnoha místech v Evropě. Dělíme je do dvou druhů. Existují melouny vodní a melouny cukrové. Melouny jsou silně močopudné. Plody mají vysoký podíl vitaminu A, B, C a obsahuje i spoustu minerálů. Meloun je složen z povrchové části, která chrání měkkou vodnatou dužninu uvnitř plodu. Vodní melouny tvoří až z 90% vodu. Jsou zdrojem kyseliny listové, jablečné a citrónové. Z minerálů tu najdeme vápník nebo železo.

Melouny podporují vylučování, což pozitivně působí proti zácpě. Nejznámější meloun v Česku je vodní meloun s typicky červenou dužninou, ve které se nachází značné množství semínek.

 

MeruňkyMeruňky jsou obvyklé oválného tvaru a barva je většinou nažloutlá, světle růžová až mírně oranžová. Jejich chuť je kyselosladká. Uvnitř mají pecku a pokud jsou dozrálé, velmi lehce se dají oddělit.

Meruňky pochází z Číny. Do Evropy se dostaly přes Arménii. Do Česka se pak rozšířily z Itálie, přes Slovinsko, Štýrsko a Rakousy. Plody obsahují vitamin C, D, E, B6, B12. Obsahuje i velké množství vlákniny. I toto ovoce se velmi často zavařuje do kompotů. Je výborné do džemů a marmelád i do ovocných salátů.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód