Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Ovocná abeceda - N

N jako nektarinka

Název nektarinka pochází z řeckého slova „nektar“. V mytologii to znamená „nápoj bohů“. Největší zajímavostí ale určitě je, že nektarinka někdy vyroste z broskvové pecky a naopak.

Ovocná abeceda - N

Nektarinka je vlastně takovou nepravou broskví. První zmínka o ní je zaznamenána z počátku 16. století.

Na rozdíl od pravé broskve není ochmýřená. Samosprašný, opadavý strom je vysoký až 5 metrů. Plody jsou velké až 8 cm. Jsou o trochu menší než broskve. Mají oranžovou nebo červenou barvu. Dužina je pak růžová, žlutá nebo bílá. Je také o dost pevnější než u broskví. Nektarinky mají také intenzivnější vůni a jsou taky víc kalorické.

Původ bychom hledali v Číně. Postupně se rozšířil do Anglie, Ameriky, Texasu a Kalifornie. V současnosti je největší produkce broskví ve Středomoří.
Nektarinky se můžou zpracovávat podobně jako broskve. A co víc, alergici jistě ocení hladkou slupku a tuhou dužinu. Chloupky na broskvích totiž často způsobují problémy.

Plod obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů. Z vitamínů to jsou provitamin A, vitamin C, vitamin B3. Z minerálů najdeme v nektarinkách draslík, vápník, sodík, železo a zinek, dále hořčík a niacin. Nektarinky jsou náročné na trávení, ale jejich šťáva má blahodárný vliv na vylučování.

Nektarinky a i broskve jsou velmi aromatické. Rozhodně nesmí chybět v potravinářském průmyslu. Využívají se například u sladkých šťáv pro ředění vodou, jako příchutě u minerálek, limonád, čajů nebo i žvýkaček. Jejich aromatická směs se využívají i u výroby parfémů. V kosmetice mají své místo v podobě pleťových masek. Z jader broskví a nektarinek se lisuje aromatický olej. Jak se zdá, toto ovoce je tak trochu nepostradatelné.

Broskve a vlastně i nektarinky jsou v mnoha kulturách spojovány se symbolem ženy. Nejspíš je to kvůli tvaru, který broskve i nektarinky mají. Dvě části jsou od sebe odděleny menší rýhou, která má připomínat hýždě.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód