Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Ovocná abeceda - O

O jako ostružina

Když jsem byla malá, tak jsem ostružinám říkala černé maliny. Název ostružiny se mi totiž moc nelíbil. Chuťově jsou ale výborné.

Ovocná abeceda - O

Ostružiny najdeme na ostružiníku. Mají často trny a zbarvené jsou do černo modra. V syrovém stavu jsou kyselejší. Když se uvaří, mají výbornou chuť.

Ostružiník pochází z Asie a Severní Ameriky. U nás se nejvíc vyskytuje ostružiník křovitý. Zahrádkáři zase pěstují kultivované odrůdy.

Plody obsahují asi 5% cukrů, vitaminy BCEK, třísloviny, pektin, provitamin A, vlákninu. Z minerálů jsou to pak draslík, fosfor, vápník, hořčík a železo. Z kyselin tu najdeme citrónovou a jablečnou. V pecičkách je až 24procentní obsah éterického oleje. Nejlepší je, pokud plody konzumujeme čerstvé. Působí příznivě na vyprazdňování a upravují střevní mikroflóru. Šťáva z ostružin je velmi povzbuzující. Ostružiny mají zkrátka velmi dobré účinky na organismus. Pomáhají při nachlazení, snižují krevní tlak, účinkují při ateroskleróze, posilují imunitu, léčí hemeroidy, povzbuzují činnost žláz, snižují nervozitu a stres, mají protizánětlivý účinek, chrání před volnými radikály. Plody ostružin zejména tmavých obsahují vysokou hladinu bioflavonoidů s velkým antioxidačním účinkem, které mohou předcházet nádorovým a srdečním onemocněním. Pokud si uděláte čaj z ostružin, můžete tak předcházet různým chorobám. Čaj z listů ostružiníku je prevencí proti zánětům ústní dutiny. Je vhodný při kašli a chrapotu.

Čerstvé ostružiny se nedají příliš dlouho skladovat. Můžete je tak zmrazit nebo vysušit. Mimo sezónu se k nám dovážejí. Bohužel v tomto případě se používají chemické prostředky, kterými jsou ošetřeny. Ostružiny se přidávají do dezertů, moučníků, ovocných salátů, pohárů a samozřejmě se dávají do džemů. Používají se do kompotů a také sirupů. Nejlepší jsou ale určitě v syrovém stavu.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód