Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Ovocná abeceda - P

P jako papája a pomelo

Ovocná abeceda - P

Protáhlé oválné duté plody dorůstající až do velikosti 80 centimetrů – tak to je papája, která při zmíněné velikosti váží až 9 kilogramů. Takhle velké plody se k nám ale nedováží. Většinou se k nám dostanou kusy o váze 400 až 1000 gramů. Uprostřed plodu je dužina žluté barvy, která je velmi sladká a chuťově připomíná meloun. V dutině papáji najdeme černá zrna, které se ale nedají použít. Respektive dají – používají se jako náhražka pepře.

Papája je rostlina, která připomíná palmu. Dorůstá až do výšky deseti metrů. Najdeme ji v tropických a subtropických oblastech. Původně pochází ze Střední Ameriky.

I v papáji najdeme spoustu vitamínů a minerálů. Papája má v sobě B1, B2, B5, Céčko a provitamin A. Je bohatá na vápník. Nízkokalorickou hodnotu ocení zejména ženy, které si drží figuru. Asi tak 100 gramů totiž odpovídá 60 kaloriím. Papája obsahuje spoustu důležitých biologických látek, které ovlivňují vitalitu buněk, ochranu sliznic a příznivě působí na zrak. Plody papáji obsahují enzym papain. Ten je důležitý pro zpracovávání bílkovin v těle. Papain je také výborný pro trávení.

Papája se jí hlavně čerstvá. Výborná je ale i jako džem nebo kompot. Přidává se do ovocných salátů a je výborná v kombinaci s citrusovým ovocem.

PomeloPomelo se považuje za jedno z největších citrusových plodů na světě. Jeden kus doroste i do váhy 5 kg. Většinou jsou ale vidět a jsou k nám dováženy plody o hmotnosti 1 kg. Barva pomela je světle zelená až žlutá. Dužina je bledě žlutá, oranžová a někdy až červená.

Pomelo má původ v jihovýchodní Asii. Najdeme ho i v karibské oblasti a v USA.

Toto exotické ovoce je velkým zdrojem draslíku, železa a z vitaminů tady převládají C a A. Má jen velmi málo kalorií, obsahuje minimum tuku, sodíku a cholesterolu.

Než se do pomela pustíte, nejdřív ho musíte oloupat. Musíte ho zbavit bílé části kůže. Bývá docela dost silná. Pak pomelo rozdělíme na křížaly, které stáhneme z kůžičky, protože je hořká stejně jako semínka. Po té můžete začít jíst.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód