Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Ovocná abeceda - Š

Š jako švestka

Stromy, na kterých rostou švestky, jsou vysoké asi tak 6 metrů. Jsou opadavé, odolné a zároveň štíhlé a trnité. Plody jsou vejčitého tvaru, velké asi 3 – 6 cm. Barvu mají různou. Tedy standardně tmavě fialovou. Kolikrát jsou ale zabarveny více či méně.

Ovocná abeceda - Š

Poddruhem švestky domácí je slivoň mirabelka. Slupka švestek je pevná stejně jako dužina. Dužina je středně šťavnatá, zbarvená do zlato žlutého odstínu. I švestek máme několik druhů a liší se dobou zrání, velikosti, tvarem, zbarvením i chutí. Pěstované kulturní odrůdy jsou hybridy, potomky švestek vyšlechtěných z nejméně patnácti samostatných planých druhů.

Švestky mají původ někde v Asii. Do Čech jim pak pomohly migrující slovanské národy.

Švestky spadají do druhů ovoce, které neobsahuje moc vitamínu C. Za to vitaminu B tady najdeme požehnaně. Nesmíme zapomenout na vitamin H a taky E. Je tady zastoupena i bohatá škála minerálů. V plodech totiž najdeme dostatek draslíku, fosforu, železa, hořčíku, vápníku. Je tady dokonce i menší množství síry a zinku. Pravidelná konzumace švestek je jakousi prevencí proti některým druhům rakoviny a kardiovaskulárním chorobám. Udržuje také správnou hladinu cholesterolu v krvi.

Švestky můžou být také výborným projímadlem. Stačí sušené švestky, lehce provařené ve vodě nebo miska švestkového kompotu. Pokud máte rádi povidla, zkuste pár lžic a problém bude rázem vyřešen. Toto ovoce patří mezi nejlepší přírodní projímadla a jsou vhodné i pro děti. Zlepšují funkci střev a zároveň čistí, takže se tělo zbavuje nadměrného (zbytečného) tuku. Takže do jisté míry napomáhají k hubnutí.

Konzervování švestek je u nás už tradicí a díky vysokému obsahu cukru a pektinu se dá zpracovat tak, že nám vydrží i několik měsíců. Kvalitní povidla pak mají trvanlivost i několik let. Pro pozdější použití můžeme švestky i zmrazit. Stále populární jsou i kompoty.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód