Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Piha sem, piha tam…aneb není piha jako piha

Máme je od dětství anebo se ukážou z ničeho nic v dospělosti. Nevšímáme si jich do té doby, než se nám začnou po těle rozmnožovat či se výrazně měnit. Ano, jsou to pihy, které nám můžou životem pěkně zamávat.

Piha sem, piha tam…aneb není piha jako piha

Pihy, které se tvoří až po narození a během dětství a puberty se počet a vzhled ustálí. Výskyt pih je u každého individuální. Piha je odborným názvem pigmentový névus. Jak piha vypadá, záleží na tom, kolik tvoří pigmentu. Pokud se rádi sluníte, ať už na přímém slunci či v soláriích, zvažte svoji zálibu. Sluneční paprsky mohou zvýraznit pigmentaci a vůbec celkový vzhled znaménka. Nezapomínejte na vyšetření znamének a pokud možno navštivte občas i dermatologa. Hlavně tedy v létě dejte pozor, jak dlouho se opalujete. Sluneční záření má totiž velkou zásluhu na tvorbě či vzniku melanomu.

Co to je melanom? Jde o nádor, který vychází z pigmentotvorných buněk. Nejohroženější jsou lidé, kteří mají světlou kůži a zrzavé vlasy. Ti mají mnoho těchto mateřských znamének a celkově se tak řadí do velmi rizikové skupiny. Pokud se rozhodnete před sluncem chránit, děláte dobře. Mějte však na paměti, že úplně vyhráno nemáte. Jak na tom jste nyní, záleží na tom, zda li jste v dětství trávili hodně času sluněním. Komplikace se totiž mohou projevit až o několik let později. Jak vzniká piha? Vznik pigmentových skvrn ovlivňují především geny a jak už jsme se zmínili i slunce, které nutí buňky melanocyty produkovat kožní barvivo, melanin. V první fázi vývoje se névové buňky množí a vytvářejí si tzv. svá hnízda. Po té se dostávají do kůže. Je to proces mezi pigmentovou skvrnou a samotným pupínkem. Z pupínku může vyrůst tmavý chloupek (jistě to znáte a ne jeden takový máte).

Vznik zhoubného nádoru na kůži u pih není velké, přesto v posledních letech stoupl a tak není divu, že jsou obavy u lidí častější. I když znaménka během puberty či těhotenství změní svou podobu, nemusíte se hned obávat komplikací. Přesto kontrolu znamének nepodceňujte. Pokud se začnete o všechno zajímat, jistě narazíte i na termín „Moleoskopie“. Je to takzvaná nauka o mateřských znamenkách. Dnes o ní už každý asi neví, ale v zapomnění ještě neupadla.

Dnes pihy vzbuzují hlavně hrozbu, ale dříve (v podstatě i v současnosti u mnohých světových celebrit), se piha považovala za jakou si krásu. Podle toho, na které části těla se znaménko nacházelo, se určoval charakter člověka. Dámy si v minulosti pihy (mušky) přikreslovali zejména na tvář a v oblasti dekoltu. A v dobách minulých to mělo kolikrát velký úspěch, ovšem ve skutečnosti to může být dost nebezpečné.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód