Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Škytavka – jak na ni?

Jistě to znáte všichni…nic, nic, nic a najednou poskakujete, jak blázni a ne a ne přestat. Škytavka, odborným názvem singultus, je označení pro náhlé, ve většině případů spontánní stahy bránice, které jsou vyvolány drážděním bráničních nervů nebo některých mozkových center. U škytavky se do plic prudce nasává vzduch, při průchodu do plic hrtanem nastává rychlé uzavření hrtanové příklopky.

Škytavka – jak na ni?

Škytavka může být vyvolána nejrůznějšími příčinami. Podle lidového podání člověk začne škytat, když na něj někdo nepřítomný začne myslet nebo o něm mluvit. Pokud se na to podíváme z reálného hlediska, mezi nejčastější příčiny patří rychlá konzumace potravin, přejedení, konzumace alkoholu, konzumace sycených nápojů či střídání teplých a studených potravin. Takže když se nad tím tak zamyslíme, může přijít kdykoliv a jak už to bývá, vždy v tu nejméně vhodnou dobu. Ve většině případů se nejedná o příznak vážného onemocnění. Nebezpečnou se škytavka stává, pokud jí někdo trpí chronicky, nebo pokud člověka začne extrémně vysilovat. V ostatních případech většinou samovolně odezní a pokud ne, můžeme ji napomoct.

Jak se ji rychle zbavit?

Můžete zkusit následující: pomalu vypijte pár doušků vlažné vody, zhluboka se nadechněte a zadržte dech, zhluboka se nadechněte, zadržte dech a několikrát polkněte. Zkuste změnit polohu a pohyb. Psychicky se rozptylte, začtěte se, přehrajte si video. Od srdce se zasmějte nebo vylekejte. Požádejte někoho, ať vás bouchne mezi lopatky. Přiložte si na zátylek studený obklad. V ústech pomalu rozpouštějte kostku cukru. Přičichněte si k několika vůním. To je několik základních tipů, které by vám měly zabrat.

Lékařské péče je zapotřebí jen v malém množství případů, jedná-li se o delší škytavku. Je znám případ nepřetržitého škytání po dobu 5 týdnů. V těchto vzácných případech jsou podávány speciální léky na uklidnění či slabší sedativa. K překonání škytavky mohou pomoci i jednoduché akupresurní techniky. První bod se nachází na vnitřní straně předloktí ve vzdálenosti šířky tří prstů nad rýhou na zápěstí. Další bod leží na horní hraně klíční kosti nad bradavkou, ve vzdálenosti šířky pěti prstů od středu krku. Třetí bod je v prohlubni na krku pod ohryzkem v místě, kde začínají klíční kosti. Tyto body masírujte po dobu 30 vteřin, škytavka by měla odeznít.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód