Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Světový den osteoporózy

Světový den osteoporózy (Worl Osteoporosis Day) každoročně připadá na datum 20. října a to už od roku 1997, kdy ho poprvé zrealizovala Mezinárodní nadace pro osteoporózu. Tento světový den má zvýšit povědomí o osteoporóze a metabolickém kostním onemocnění. Zjednodušeně řečeno je osteoporóza onemocnění způsobující řídnutí kostí.

Světový den osteoporózy

To má za následek časté lámání kostí za minimálního použití síly, nebo také trvalou invaliditu. V České republice tímto onemocněním trpí zhruba 8% populace, tedy cca 800 000 lidí. Řídnutí kostí je sice přirozeným důsledkem stárnutí (proto postihuje především starší lidi), ale přirozené je to jen do určité míry. Mezi příznaky patří kromě již zmíněného snadného lámání kostí také bolesti zad, zhoršení pohyblivosti v oblasti páteře a hrudního koše.

I tento světový den má každý rok své specifické téma zaměřené na určitou problémovou oblast; v roce 2013 byly tématem Světového dne osteoporózy „ženy po menopauze a zdraví jejich kostí“. Právě ženy po menopauze patří do nejohroženější skupiny populace kvůli velkému poklesu hormonů, který způsobuje ztrátu až pětiny kostní hmoty. Rizikem je ale také nezdravý životní styl s nedostatkem pohybu, strava chudá na některé minerály, kouření, pití alkoholu a kávy.

Prevencí je pak především dostatek pohybu na čerstvém vzduchu a dostatek vápníku a vitamínu D. Vápník a vitamín D můžeme najít kromě mléčných výrobků také v rybím tuku a olejnatých semenech. Důležité je ale nezačínat s prevencí proti osteoporóze až ve starším věku, ale začít s ní už v mládí.

Světový den osteoporózy přináší veřejnosti nejen konference zaměřené na tuto nemoc, ale také dny otevřených dveří ve specializovaných střediscích, kde například můžete podstoupit vyšetření měření kostní hmoty, absolvovat test rizika osteoporózy, nebo si jen promluvit s lékaři o rizicích a následcích tohoto onemocnění.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód