Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Tajemství avokáda a avokádového oleje

V každém ovoci je kousek radosti a hlavně každé ovoce našemu tělu něco přináší. A pokud tu máme k dispozici ovoce, které není zase úplně až tak typické, je to o to víc exotičtější.

Tajemství avokáda a avokádového oleje

Avokádo je druh ovoce, který řadíme mezi plody hruškovice přelahodné. Má tmavozelenou až černou barvu a uvnitř je zase měkká a světložlutá. Dužina se výborně roztírá. Uprostřed avokáda pak najdeme pecku někdy až o průměru 5 centimetrů.

Pojďme se podívat trochu do historie. První používání avokáda zaznamenali historici v roce 291 před n. l. v Mexiku. O rozšíření avokáda do světa se pak postarali španělští dobyvatelé v 17.století.

Avokádo obsahuje řadu užitečných látek. Nejvíce v něm najdeme draslík, měď, hořčík nebo fosfor. Z vitamínů jsou to pak C, E, K, H a B1, B3 a B5. Vitamíny C a E patří mezi antioxidanty, které působí proti negativním volným radikálům a pomáhají tím zmírňovat procesy stárnutí. Dále obsahuje kyselinu olejovou, palmitovou a linolovou, což jsou nenasycené mastné kyseliny, které příznivé působí na náš organismus.

V avokádu toho najdeme samozřejmě mnohem víc a možná i proto je tolik oblíbený avokádový olej, který se doporučuje jak k vnitřnímu, tak i k zevnímu použití. Jak plody, tak i olej napomáhají ke snižování cholesterolu, při chorobách jater nebo při močových komplikacích. A pokud se dostáváte s nemoci a procházíte takzvanou rekonvalescencí, tak je avokádo pro vás jak stvořené.

Avokádo se samozřejmě používá i v přírodní kosmetice. Olej z avokáda má neuvěřitelné regenerační účinky. Je to taková první pomoc pro pokožku po menopauze. Avokádový olej má blahodárné účinky a je vhodný při léčbě artritických bolestí. Kvůli zelené barvě a charakteristickému aroma se jako masážní olej k samostatnému použití nehodí, ale v masážních kompozicích udržuje pokožku vláčnou a hebkou.

A naprostou bombou může být avokádo pro vaše vlasy. Stačí si udělat vlastní domácí masku na vlasy. Budete k tomu potřebovat jedno zralé avokádo (stačí pro délku vlasů po lopatky), dál jednu až dvě lžičky olivového oleje, lžičku medu, misku, vidličku, koupací čepici.

A teď jak na to. Vezměte avokádo, rozkrojte ho, odstraňte pecku. Avokádo pak oloupejte. Oloupanou dužinu vložte do misky a udělejte z toho kaši. Do této kaše přidejte dvě čajové lžičky panenského olivového oleje, lžičku medu a opět míchejte. A teď samotná aplikace. Vlasy si nejdřív pořádně opláchněte. Část masky vmasírujte do vlasů. Postupně pak aplikujte masku i do celé délky vlasů. Následně pak dejte na hlavu koupací čepici, popřípadě pokud nemáte, stačí igelitový sáček. Působit nechte takovou půlhodinku. Pak vlasy opláchněte a umyjte šamponem. Pokud možno takovým, který neobsahuje silikony.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód