Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Vitamín B1 – Thiamin

Vitamín B1 je něco jako duševní vitamín, který je prvním z řady vitamínů spadajících do „béčkových“ vitamínů. Asi ho budete znát pod názvem B-komplex. B-komplex jsou vlastně všechny „béčkové“ vitamíny. To znamená B1, B2 apod. A proč se mu říká duševní vitamín? Protože má neuvěřitelný vliv na náš nervový systém.

Vitamín B1 – Thiamin

Vitamín B1 se označuje také jako thiamin. Je výborný na psychiku a dokáže pomoct ve stresových situacích. Zlepšuje třeba i netrpělivost a zmatenost. A může se zdát, že při pravidelném užívání budete mít větší chuť k jídlu. Náš organismus není schopný dlouho vitamín B1 udržet. Navíc thiamin náš organismus nedokáže ani syntetizovat. Hlavním úkolem thiaminu je štěpení cukrů na glukózu, která poskytuje energii pro většinu životních procesů a je důležitým zdrojem energie pro mozek.


Pokud pomineme doplňky stravy, tak „bé jedničku“ najdeme v ananasu, fíkách, salátu, hrášku, kukuřici, pomerančích, rybízu nebo v dýňových semínkách.


K nedostatku vitamínu B1
může dojít opravdu je výjimečně. Stejně tak tomu je i u ostatních B vitamínů. Komplikace by mohly nastat tehdy, pokud bychom úplně vyloučili z jídelníčku vepřové maso, obiloviny a brambory. V takovémto případě bychom mluvili o nedostatku jako o nemoci beri-beri. Mezi příznaky této nemoci patří vyčerpanost, srdeční potíže, chvilková ztráta paměti a velmi vysoká nervozita. Vitamín B1 chybí chronickým alkoholikům. Projevuje se to u nich jako Wernickeova encelopathie.


Thiamin
je rozpustný ve vodě a tak nehrozí, že byste se jím mohli předávkovat. Nadbytečné množství tělo vyloučí. Jinými slovy, předávkování vitamínem B1 je v podstatě úplně nemožné.


A rada na závěr
– myslete na to, že vitamíny B-komplexu by se měly užívat společně a ne jednotlivě. Jednotlivé vitamíny jsou mezi sebou funkčně propojeny a k dobrému fungování jednoho je v mnoha případech důležitá i přítomnost jiného vitamínu řady B.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód