Proč se registrovat?

Jaké cvičení preferuješ?

Cvičení sám/sama v posilovně
Skupinové lekce (aerobic, zumba, bodystyling...)
jiné    

Vitamíny

Dnes si něco řekneme o vitamínech. Jakým způsobem se dělí a proč jsou vlastně pro naše zdraví tak důležité. Vitamíny jsou látky nezbytné pro zdravý chod organismu. Jejich účinnost se projeví již při velmi malém množství. Vitamíny si tělo nedokáže vytvořit, proto musí být pravidelně a rovnoměrně dodávány ve stravě. 

Vitamíny

Vstřebávají se v tenkém střevě, odkud jsou krevním oběhem roznášeny po celém těle a buňky si odebírají jejich potřebné množství. Pokud máme nadbytek vitamínů, hovoříme o hypervitaminóze, nedostatečný přísun vitamínů označujeme jako hypovitaminózu, avšak pokud máme absolutní nedostatek, tak se jedná o avitaminózu. Vitamíny můžeme dělit do 2 skupin a to: vitamíny rozpustné v tucích – A, E, D, K (z těla jsou vylučovány stolicí) a vitamíny rozpustné ve vodě – veškerý zbytek vitamínů (vylučovány močí a potem). Představíme si je v zítřejším článku, kde ostatně probereme významy a zdroje všech vitamínů. 

V současné době se spekuluje o tom, je-li dnešní strava dostatečně vyvážená k tomu, aby nám poskytla takové množství vitamínů, abychom je už nemuseli přijímat v podobě jiných potravinových doplňků. Množství vitamínů v potravinách opravdu není takové jako dříve, my je navíc ještě snižujeme různými úpravami, někdy i zbytečnými (mražení, zavařování, sušení, skladování, vaření, konzervování,…). Také spotřeba vitamínů není vždy stejná, jsou období, kdy je dlouhodobě zvýšena. Jedná se o těhotné, kojící, děti, dospívající, ženy v období menstruace, senioři, sportovci, kuřáci, rekonvalescenti, alkoholici, lidé s různým onemocněním (např. střev…). 

Příjem vitamínů nesmíme podceňovat. Vitamíny udržují náš metabolismus v rovnováze, slouží pro správnou funkci našich orgánů a mají také nemalý vliv na reprodukci lidstva. Přestože existuje mnoho potravinových doplňků, kterými je možno obohatit stravu, příp. doplnit chybějící vitamíny, je nutné je přijímat hlavně z potravin, protože navíc obsahují živiny. Dbejme proto na výživu a snažme se jíst tak, aby nebyla jednostranná a naše tělo nestrádalo.

Nový příspěvek do diskuze
Kontrolní kód jiný obrázek
Opište kontrolní kód